TSH äkiline tõus 14.08.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Kirjutan, et küsida lisaks oma perearstile ka Teiepoolset arvamust minu haigusloos:

14.06.2017 tegi perearst mulle esimest korda kilpnäärme analüüsid, kuna kaebasin pikemat aega väsimust, ja jõuetust. Analüüsi vastuseks sain tol korral, et TSH on 5,02 mUL/l. Kutsuti kordusproovile mõne aja pärast.

13.09.2017 tegin kordusanalüüsi. Siis olid analüüsi tulemused järgmised:

TSH 2,82 mUL/l
TPO Ak > 1300 kU/L
FT4 17,06 pmol/l
FT3 4,88 pmol/l
Perearst suunas endokrinoloogi vastuvõtule.

20.11.2017 esmane visiit endokrinoloogile.

Endokrinoloog tegi ultraheliuuring kilpnäärmele. Parem sagar 1,8 x 2,4 x 4,2 cm, maht 8,7 ml. Vasak sagar 1,6 x 2,3 x 4,2 cm, maht 7,4 ml. Istmus 0,2 cm Kogumaht 16,1 ml Kilpnäärme struktuur on ebaühtlane, verevarustus on tavapärane. Vasakus sagaras on kajavaene tsüst 0,5 cm. Kokkuvõte: Norm mahuga kilpnääre. Struktuur sobilik kroonilisele türeoidiidile.

Samuti võttis endokrinoloog analüüsid. Nende vastused olid järgmised:

a6001 - Kilpnääret stimuleeriv hormoon seerumis/plasmas* 5.12 mIU/L
a6001 - Kilpnääret stimuleeriv hormoon seerumis/plasmas* 2.44 mIU/L
a3039 - Prolaktiin seerumis/plasmas* 200 mIU/L
a6005 - Vaba trijoodtüroniin seerumis/plasmas* 5.4 pmol/L
a6003 - Vaba türoksiin seerumis/plasmas* 18.1 pmol/L
a6003 - Vaba türoksiin seerumis/plasmas* 20.3 pmol/L

18.12.2017 andsin kordusanalüüsi, TSH 5, alustasin ravimi võtmisega, L- thyroxini 25 mkg x1. Endokrinoloogi nõul pidin hakkama iga 6 kuu tagant TSH näitu kontrollima perearsti suunamisel. Sealt alates on analüüsi vastused olnud järgmised:

13.08.2018 TSH 3,65 mIU/L
20.02.2019 TSH 1,99 mIU/L
01.08.2019 TSH 3,61 mIU/L
05.02.2020 TSH 3,87 mIU/L
12.08.2020 TSH 12,27 mIU/L

Viimane, just mõned päevad tagasi antud TSH analüüsi vastus on ühtäkki väga kõrge. Pole nii kõrge kunagi olnud. Pean küll tunnistama, et vahepeal juunis, juulis jäi ca 2 nädalat ravim võtmata, kuna ravimid olid otsas ja oli puhkuse aeg. Kas see tõus võib olla sellest tingitud?

Tunnistan, et olen täheldanud oma enesetundes rohkemat väsimust, peavalu. Lisaks on tekkinud juulikuust seedehäired. Kas seedehäired võivad olla seotud kilpnäärmega?

Kas perearst peaks kontrollima lisaks TSH-le ka teisi näitajaid (FT3, FT4)? Hetkel ei pidanud perearst vajalikuks ravimi annust tõsta, kuna arvas, et TSH tõus võib olla seotud sellega, et vahepeal jäi ravim korralikult võtmata. Kutsus mind uuesti analüüsi andma kuu, pooleteist pärast.

Milline on Teie seisukoht? Kas peaksin juba praegu ravimi annust tõstma või lähtuma perearsti soovitusest võtta ravimist korrektselt ja anda uus analüüs mõne aja pärast? Kas vajaksin endokrinoloogi vastuvõttu?

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mina ei arva, et nii suur TSH tõus oleks tingitud kahenädalasest ravipausist L-türoksiini mikroannusega (25 mcg päevas). Pigem on ikka tegemist autoimmuunsest türeoidiidist tingitud kilpnäärme alatalitluse süvenemisega. Siiski soovitaksin analüüsi korrata ja võtta lisaks ka FT4 (FT3 pole oluline, see on tõenäoliselt normis). Ise ma L-türoksini mikroannust täiskasvanutel enamasti ei kasuta. Kui asendusravi on tõepoolest vaja, on täiskasvanud inimesele ikka vaja juba vähemalt 50 mcg päevas. Kuna olete noor fertiilses eas naine, võiks Teie TSH eesmärkväärtus olla 1-2,5 mIU/l.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.