Võimalik kilpnäärme alatalitus 15.06.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Kirjutan et saada veidi selgust oma murele. Mul on viimase 1,5 kuu jooksul tekkinud järgnevad sümptomid: liigese valu(eriti põlvedes), juuste välja langemine, paistes nägu(eriti silmad), kuiv nahk, ebakorrapärased päevad(tavalisest väikem kogus verd viimase kahe tsükli jooksul), suur väsimus, valu kuklas, vahepeal oli kilpnääre paistes ja oli raske hingata, kaalu tõus(4 kilo, 2 nädalaga kui sümptomid algasid).
Olen tervislik inimene, ei suitseta, ega tarbi alkoholi, füüsiliselt aktiivne ja toidulaud on ka tervislik.
Ise kahtlustasin kilpnäärne alatalitust või kortisoli tasakaalutust aga sain Synlabist vastuse, et TSH on 0.48, FT4 on 16.87 ning kortisol oli ka heas korras. Kas ma peaks tegema veel mingeid teste kilpnäärmele või on see midagi muud mis mind piinab? Tegin COVID antikehade testi sammuti ja tulemus oli negatiivne.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme hormoonanalüüs on ideaalses korras ja alatalitluse hüpoteesi võib kõrvale heita. Kilpnääre ei lähe ka "paiste" ja mis iganes Teie hingamist raskendas, polnud see tõenäoliselt kilpnääre. Cushingi tõve diagnoosimine aga nii lihtne pole ja tegelikult teeb seda usaldusväärselt ikkagi ainult endokrinoloog. Soovitan mitte ise Synlabis juhuslikke analüüse tellida, vaid oma murega perearsti poole pöörduda. Ka näiteks lihtne rauavaegusaneemia võib põhjustada enamust Teil esinevatest vaevustest.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.