endokrinoloogia PCOS 12.11.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

mul on PCOS. olen seni tsüklit reguleerinud Diane-35 anti-beebi tablettidega (kokku 7 aastat). Jätsin tablettide võtmise pool aastat tagasi järgi, peale 3-kuulist pausi on olnud 3 tsüklit (pikkusega esimene 28 päeva, ülejäänud 36 päeva). Selle alusel arvan, et ovulatsiooni ei toimu.

millise arsti poole peaksin pöörduma kui minu eesmärgiks ei ole rasestuda, vaid tagada üldise tervise säilimine (PCOS teadupärast mõjutab organismi üldiselt, nt soodumus suhkruhaigusele, kõrgvererõhutõbi, rasvumine, esteetilised nahaprobleemid jne).

olen käinud korduvalt Kesklinna naistenõuandlas endokrinoloogi juures ja samuti günekoloogi juures, aga nemad keskenduvad vaid viljatuseravile ja soovitavad võtta Dianet. Mind aga ei huvita rasestumine, vaid tahaksin konsulteerida oma tervise osas endokrinoloogiga, kes näeb mitte üksnes haiguse günekoloogilist külge, vaid organismi tervikuna ning oskab analüüsida ka teisi haiguse aspekte. kas Eestis on PCOS spetsialiseerunud arste olemas? kas nt on olemas tasulisi vastuvõtte selliste arstide juurde? kuhu soovitate mul pöörduda?

tänan

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Polütsüstiliste ovaariumide sündroom (PCOS) on tegelikult üsna sage, erinevatel andmetel on selline probleem 6-10% fertiilses eas naistest. PCOS-ile spetsialiseerunud arste Eestis ei ole. Soovitaksin pöörduda Tartu Ülikooli Kliinikumis endokrinoloog dr. Maire Lubi või günekoloog dr. Maie Väli vastuvõtule. Tallinnas võiks soovitada dr. Ülle Jakovlevi Ida-Tallinna Keskhaiglas.
Teil on õigus, et PCOS osutab tegelikult häiritud rasvade ja süsivesikute ainevahetusele ja selliseid naisi ohustavad keskeast alates diabeet, hüpertensioon ja hüperkolesteroleemia, ülekaalulisusest rääkimata. Eelpool mainitud spetsialistid oskavad kindlasti soovitusi anda kõikidest aspektidest lähtudes. Siiski arvan, et peaksite suhtuma endasse nagu kõrge südame-veresoonkonnahaiguste riskiga isikusse ja seega kontrollima vähemalt kord aastas tühjakõhuveresuhkrut (kui see on normist kõrgem, tegema glükoosi tolerantsuse testi), kolesterooli, vererõhku võiks mõõta isegi sagedamini.
Kui kehakaal kipub tõusma, tuleb jälgida, et kehamassiindeks (kaal jagatud kehapikkuse ruuduga meetrites) ei ületaks 27 kg/m2, veel parem 25 kg/m2. Alates 45.eluaastast võiks 1-2 aastase intervalliga teha ka kardiogrammi, kui esineb õhupuudust või valusid rinnaku taga, koormustesti. Kõiki eelpoolloetletud uuringuid aitab Teil korraldada ja nende tulemusi lahti mõtestada Teie perearst. Kui tõesti hoolite oma tervisest, tuleb tervislik toitumine ja regulaarne füüsiline koormus muuta elunormiks. Teil on seda hea vormi säilitamiseks enam vaja kui paljudel teistel!
Lugupidamisega,
dr. Anu Ambos
P.S. Tsükli pikkuse järgi ei saa otsustada ovulatsiooni toimumise või mittetoimumise üle. Seda näitab ikka kas basaaltemperatuuri kõver või progesterooni määramine tsükli 24.päeval. Nii, et ärge kontratseptsioonile ennatlikult käega lööge!

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Vastuvõtt

Tahaks Teie juurde aega panna. Olen diabeetik ja tahan ennast Teie juures arvele võtta. Millal oleks võimalik vastuvõtu aeg broneerida?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Vastuvõtule on võimalik ennast registreerida SA PERH endokrinoloogia sekretäri numbril 6171799 tööpäevadel 09.00-16.00
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Söötraig

Sooviksin teada, kas söötraig on nahahaigus või kuulub endokrinoloogia valdkonda, mis seda põhjustab ja kas on võimalik terveks ravida. Kas võib tegemist olla ka allergiaga ja mis juhtub, kui jääb ravimata. ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Söötraig on nahahaigus ja küsimus oleks õige saata dermatoloogile (nahaarstile).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Liigne karvakasv mehel täiendus.

väike täiendus.Kas ma peaksin perearstilt saama saatekirja endokrinoloogia keskusesse ? Võibolla perearst ei pea sellist sorti asja üldse probleemiks ?? Kui palju maksab visiit endokrinoloogia keskuses ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Lisaksin, et endokrinoloogi eravastuvõtu maksumus on olenevalt kliinikust 300-500 krooni, hormoonanalüüside aast tasu vastavalt haigekassa hinnakirjale.
Tervitades,
...

Loe edasi

endokrinoloogia

Tere.Minu 7a.tütar võtab pidevalt kaalus juurde.Kaalub 30kg400g.Perearst ütles et see on 9,5a.lapse kaal.On tehtud ka analüüse,mis on korras.Mida ette võtta?Sööme küllaltki tervislikult,laps käib veel ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Soovitan pöörduda nõustamiseks lasteendokrinoloogi poole, kes välistab kaalutõusu võimaliku haigusliku põhjuse ja annab ka soovitusi dieedi ja elukorralduse kohta.
Tervitades,
...

Loe edasi

Endokrinoloogia

Tere kus tallinnas saab teste teha et kindlaks teha et mõne endokrinoloogia haigusega tegu ei ole ja kas peaks ennem käima ka perearsti juurest läbi???

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Palun arutage oma terviseprobleemid esmalt läbi perearstiga. Kui ka tema leiab, et tegemist võib olla endokriinhaigusega, suunab ta Teid spetsialisti vastuvõtule.
Tervitades,
...

Loe edasi

endokrinoloogia

arst on määranud mulle kilpnäärme raviks tiotili, olen võtnud seda mitu kuud ( praegu 4tbl päevas) mitme nädala jooksul on esinenud juuste väljalangemist. kas see võib olla tingitud ka tiotili kasutamisest?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Nii kilpnäärme ületalitlus (eelkõige autoimmuunsest kilpnäärmehaigusest põhjustatud) kui selle ravimiseks kasutatavad ravimid (tiotiil) võivad soodustada juuste väljalangemist. Probleem on ...

Loe edasi

endokrinoloogia

Tere!
Kas TSH 3,05 on normaalne.Esineb unehäireid,vahest hakkavad käed erutusest värisema.Erutumisel esineb südamekloppimist.Kas on vajalikud lisauuringud.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH 3,05 mIU/l on normi piires (norm 0,4-4,0 mIU/l) ja Teie kilpnäärme talitlus on korras. Kilpnäärme suhtes lisauuringuid tõenäoliselt vaja ei ole.
Tervitades,
...

Loe edasi

vastuvõtule

Tere doktor Anu Ambos
Teie poole soovitasid pöörduda kui parima endokrinoloogia doktori poole doktorid Maie Väli ja Galina Litter.
Millal ma saaksin tulla Teie vastuvõtule?
Olen 45.aastane ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Vastuvõtule võite pöörduda SA PER Mustamäe korpusesse (Sütiste 19), eelnevalt kokku leppides telefonil 697 1799.
Tervitades,
dr. Anu Ambos ...

Loe edasi

soovahetus

Kes eesti endokrinoloogidest on kogenumad hormoonravi määramisel soovahetajaile?
Aitäh.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võiksin soovitada oma kolleegidest dr. Maire Lubit Tartu Ülikooli Kliinikumi Sisekliinikust või dr. Ülle Jakovlevi Ida-Tallinna Keskhaigla endokrinoloogia-gastroenteroloogia osakonnast.
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: