veresuhkur 08.06.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 22 aastane naine. Minu probleemiks on kõrge veresuhkur. Hommikusest paastu kapillaarverest on glükomeetriga mõõdetud väärtused 5.2 - 6.0, viimati mõõdeti veeniverest 6.8! (pärast 15-tunnist mitte söömist). Samas, tehtud OGTT oli normis (enne testi veresuhkur 6.8, pärast 7.8). Kehamassiindeks on täiesti normis, füüsiline aktiivsus on keskmine (käin jala, paar korda nädalas trenn, samas eriti suur sportlane ei ole).

Minu küsimus on: Mis võiks sellise asja põhjus olla? Kas ma peaksin lihtsalt leppima, et ongi selline kõrge veresuhkur või oleks oluline alustada mingit ravi (olen kuulnud, et kõrge veresuhkur kahjustab veresooni).

Lisaks, kas selline nähtus võib viidata mingile varjatud muule endokriinpatoloogiale, mida tingimata tasuks uurida, ja kui, siis millele?

Kas hommikune paastu veresuhkur võib kõrge olla stressihormoonide taseme tõttu (oletades, et olin enne mõõtmist närvis või liiga palju rahmeldanud/kiiresti kõndinud vms). Ise tunnen, et hommikul pärast ärkamist on näljatunne küll (mis võiks viidata madalale veresuhkrule), kuid selleks ajaks, kui perearsti juurde ükskord jõuan, on see juba ammu möödas.

Olen tänulik, kui Te mu väga keerulisele küsimusele vastata oskate.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie küsimus ei ole tegelikult keeruline. GTT alusel ei ole Teil suhkurtõbe, vaid tühjakõhu veresuhkru häire - seisund, mille puhul on suurenenud risk suhkurtõve kujunemiseks.
Soovitav on toituda tervislikult ja piirata magusatarbimist, hoida normis kehakaalu ja kontrollida regulaarselt (kord poolaastas) tühjakõhu veresuhkrut. Tühjakõhu veresuhkru häire olemasolu ei tähenda kindlat 2. tüüpi suhkurtõve diagnoosi tulevikus. Teie veresuhkur võib mõne aja möödudes hoopis langeda. Kuna olete veel väga noor ja normkaaluline, pole siiski päriselt välistatud ka 1. tüüpi suhkurtõve manifestatsioon.
Küsimusele, miks Teil tühjakõhu veresuhkru häire on tekkinud, ei saa kirjas toodud andmete alusel vastata. Paha ei teeks maksa ja neerutalitluse kontrollimine, lipiidide ja kusihappe määramine. Oluline võib olla ka pärilikkus - kas Teie suguvõsas on suhkurtõbe?
Tervitades,
dr. Anu Ambos.