Lapsel on keel väljas 10.05.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Poisslapsel alates 3 elukuust on pidevalt suu lahti ja aeg-ajalt keel ka väljas. Nüüd ta on aastane ja järjest rohkem keel väljas (mitte küll lõpuni vaid huule peal).
Olen lugenud ühest välismaa ajakirjast et selline keele olek võib viidata kilpnäärme probleemidele, näiteks hüpoterioosile. Kirjeldasin olukorra lastearstile aga ta ei näinud põhjust muretsemiseks.
Emana olles muretsen ikka sest pole teistel lastel sellist omapära näind.
Lisan veel et laps imeb lutti, siiamaani osaliselt rinnapiimal, kasvab kahekeelses peres (kõne võib tulla hiljem).

Tänud vastuse eest.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei ola ma lasteendokrinoloog. Võin väid öelda, et Eestis kontrollitakse kõiki vastsündinud kaasasündinud kilpnäärme alatalitluse suhtes ja kui Teiega ei ole ühendust võetud, oli tulemus tõenäoliselt normi piires. Hüpotüreoos väikelapseeas on harva esinev nähtus ja Eestis ei ole ka suurt joodivaegust, mis võiks seda soodustada. Soovitan veelkord lastearstiga nõu pidada, võib-olla on suuhingamisel mingi muu põhjus (näiteks adenoidid vms.). Kui laps kasvab ja areneb muus osas kõigiti normaalselt, peaks kilpnäärme talitlus olema korras. Kui peaks siiski püsima kahtlus, on kilpnäärme talitluse kontrollimine tegelikult väga lihtne - piisab ühekordsest vereproovist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.