veresuhkur? 17.03.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

olen 23a. naine ning mure on järgmine-Novembrikuus olin haiglas,kuna oli krooniline neeruvaagnapõletik ning sellega ühelajal avastati mul ,et suhkur ka pisut kõrge-veenist 6,2.Siis tehti mul haiglas ka suhkrukõver ära-75 g joodeti glükoosi sisse(tühjakõhuga oli 4,5),1 tund peale jooki-8,5/järgneva tunni pärast-11,5/järgneva tnni pärast 8,8.Sellepeale ehmatasid arstid ära,kuid kui järgmine päev võeti verd,siis veri korras oli-5,5(seda aga tühjakõhuga).Sain siis neerud korda ja mulle öeldi,et käi diabeetõe juures konsultatsioonil.Läksin diabeetõe juurde-tema määras mulle toitumise.Pani kirja mitu grammi teatud asju sööma pean,ütles et 2200 kcal pean päevas sööma.(kaalun 58 kg/169 cm pikk)Oeh hakksin siis nii toituma nagu ta käskis ja mõõtsin oma veresuhkurt,kuid tema antud kogused tegid mul veresuhkru puhta hulluks-2 tundi peale sööki oli 11,5,10 jne.Ja toit hakkas juba nii vastu,kuna need portsjonid olid täielikult mehe portsjonid-ainult ägisesin peale sööki.Siis hakkasin sööma nii,et mul endal ka hea oli olla-parajad portsud(mitmekesised-kartulit-salatit-kastet-liha-leiba 2 viilu-väike kohupimamaius oli ka lõpus-sellised olid lõunad ja veresuhkur oli 2 tundi peale sööki 5,9-6,6.Nii ja siis sain mingiks ajaks kõik korda,nüüd see kuu siis võtsime käsile titeplaanid,kuid ma ei tea kas see kuu võis õnnestuda või mitte,seda saan teada alles kuu lõpus,kuid jah paar päeva tagasi hakkasin tundma käte sügelemist ja mitu korda päevas lõi sellse hirmsa sügeluse õlavartesse,mõtlesin et uuriks palju mu veresuhkur on(kui kõik korda arvasin saavat,siis ei uurind enam oma verd),avastasin,et veresuhkur on tühjakõhuga 6,6..2 tundi peale sööki 6,2.Igahommik(3 hommikut nüüd järjest) on old tühjakõhuga 6,2-6,7.Eile õhtul käisin sünnipäeval ja sõin 3 spl.täut makaronisalatit,2 spl.kartulit,3 viinerit,lõhesaia ja jõin gaseeritudvett koguaeg.Ei miskit magusat ega alkohoolset-olen täiskarsklane ja magusast olen hoidunud novembris saati.Kuid jah eile õhtul 2,5 tundi peale sööki oli 8,2 veresuhkur.Ja nüüd olen murest murtud,kuna ei tea miks jälle veri jamab,mul just sellised ilusad plaanid ja nüüd siis selline asi.Aaa...ja tupes on kohe kipitav tunne olnud,kui on veresuhkur kõrgemat laadi.Kas oskate mind aidata?Panen numbri Tartusse esmaspäeval,kuid jah igalpool on hullud järjekorrad endokrinoloogide juurde.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hommikune veresuhkur 6,2 mmol/l ei ole siiski veel suhkurtõvele iseloomulik. Samas ei ole see ka päris korras. Olete noor ja normkaalus, seega võiks Teie puhul arvesse tulla pigem 1. tüüpi (insuliinsõltuv) diabeet. Dieediga seda ära hoida ei saa. Seega võite toituda nii nagu olete seda alati teinud ja mingeid eridieete järgida pole mõtet.
Käige kindlasti ära endokrinoloogi juures, kus on võimalik teha mõned suhkurtõve riski täpsustavad uuringud ja mõõtke seni aeg-ajalt oma veresuhkru väärtusi (tühjakõhu väärtustest piisab). Kindlasti mõõtke veresuhkrut, kui tekib varasemast suurem janu või suureneb märgatavalt uriini hulk, samuti ootamatu kaalulanguse puhul.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.