Ülekaalisus 23.02.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lp.doktor Ambos.Ma tänan Teid südamest eelmise vastuse eest. Võtsin nõu kuulda ja käisin eraarsti juures. Analüüside põhjal sain teada, et tütre insuliini tase on 8 korda kõrgem kui tavaliselt.(Neid analüüse oleks võinud ka perearst teha ,aga võõras mure) Panen ka näidud kirja mis saime. GTT 5,2-9,0-7,8 ja ins 23,6-178,0-94,4 ja ravimiks sai melformini. Arsti vastuvõtul pelgasin küsida, millest on see tingitud. Ja mind huvitab väga millal on tulemusi näha ja kui kaua see ravi kestab.Kuu aega on rohtusid tarvitanud,aga kehakaalu vähenemist veel ei ole näha. Söögiga ka piirab 1600kcal soovitati päevas süüa.Kas see,et kõhunääre toodab nii palju insuliini on toitumisega möödalaskmine või stressist tingitud.Nii palju sain teada, et see on ravitav aga kas peab eluaeg millegagi hoiduma. Ja kas võib võtta paralleelselt kehakaalu alandavaid toidulisandeid.(20-25 kg on tal ülekaalu ja ise on 20 aastane) Ja kas kõhupealsed rebendid jäävad eluks ajaks.mida tal palju,kuna võttis 3 kuuga 10 kg juurde.Millest ta peaks üldse hoiduma?Me kordame mõne kuu pärast arsti visiiti. Teid ette südamest ette tänades. Murelik ema.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tehtud uuringute põhjal on Teie tütrel tegemist insuliinresistentsuse ja sellest tingitud insuliinitaseme tõusuga. Õnneks ei ole tal siiski suhkurtõbe. Insuliinresistentsuse põhjuseks on pärilik eelsoodumus ja ülekaal. Nii võib kaalulangusega loota ka insuliini taseme alanemist. Üks kuu on liiga lühike aeg, et kaal märgatavalt langeks. Edu on juba seegi, kui kaalutõus peatub. Ravi on tõenäoliselt pikaajaline ja kestab aastaid. Dieeti tuleb tütrel tõenäoliselt pidada kogu elu.
Toidulisandeid võib kasutada, kuid dieet on siiski peamine. Kõhule kiire kaalutõusuga tekkinud naha elastsete kudede rebendid ei kao enam päriselt. Need jäävad peente joontena nähtavaks sarnaselt rasedusarmidele (tegemist ongi tegelikult samaste nahamuutustega). Kui Teil tekib veel küsimusi, saate need edaspidi esitada Teie tütart nõustavale arstile.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.