Ülekaalisus 13.12.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist!Olen mures väga tütre tervise pärast. Ta on 18.a. ja kaalub 90 kg(pikkus on 1.62). Toitumisest ei saa küll olla kaalu probleem,kuna ise söön temaga võrreldes poole rohkem ja kaal on normis.Ta ei tarvita magusaid jooke ja sööke.Toidud teen ise (lahjad kana ja kalkunisaaduseid,toorsalateid)Jälgib oma toidulauda hoolega,aga kaal ei lange.Kas on normaalne,et kolme kuuga tuli 10 kg juurde nii et kõhu peal on rebendid nagu oleks sünnitanud.Perearstil tehti vereproovid ja öeldi et kõik on korras.Kuidas saab ainult vereproovide alusel teha kindlaks tervise seisundi(kas hormoonid on tasakaalus,kas soolestikus või maos ei ole midagi korrast ära)Kuhu ma peaks pöörduma ilma et perearsti poolt ei peaks alandusi taluma.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Arvan, et selle üle, et perearst Teie tütre tervisel esialgsete analüüside alusel viga ei leidnud, tasub rõõmustada, mitte seda alanduseks pidada. Siiski arvan, et kiiret kaaluiivet ja striiasid silmas pidades tasuks korra siiski endokrinoloogi juures ära käia. Kui Tei ei soovi perearstilt saatekirja paluda, pöörduge Tallinna Või Tartu arvukatesse erakliinikutesse. Paljudel neist on haigekassaga leping ja teenus ei osutugi kallimaks kui riigihaiglasse pöördumine. Ka järjekorrad on seal lühemad. Soolestiku ja maouuringuid endokrinoloog ei tee (rasvumine pole enamasti seotud seedetraktihaigusega), mõned hormonaalsed testid kuluksid siiski ära eelkõige neerupealiste talitluse kontrollimiseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos