veresuhkru tõus ja langus 28.08.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere
MIna sooviksin teada suhkruhaiguse kohta . Nimelt minu vanaema süstib päevas neli korda neist hommik lõuna ja õhtu oranzi süsti ja õhtul veel ka ampullisüst mis pidi olema pikatoimeline. Minu mure on et tema veresuhkur on täiesti all 1,8 (sellega peaks surnud olema väitis arst) või on kaksteist. See liigne kõkumine paneb ta päeval higistama ja pea käib ringi ning külmavärinad on ning kui teen veresuhkrut on see all täiesti. Oleme vähendanud koguseid, kuid lootusetu. Toitub ta täiesti korralikult .Talle pandi need süstid peale poolteist aastat tagasi ja peale selle hakkasid need jamad pihta on ta koguaeg haiglas olnud surmasuus. Ta on 75 aastane ja kõik ülejäänud organid on korras täiesti. Kuid 20aastat on ta kasutanud suhkruhaiguse tablette. Ma paluskin teilt vastust oma probleemile!
Meie vanaema on meile väga kallis ei tahaks temast ilma jääda sellise koguse süstimisega ,mis talle on määratud!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt esinevad vanaemal aeg-ajalt hüpoglükeemiad (liig madalad versuhkru väärtused). Hüpoglükeemiate levinumad põhjused on liig suured ravimi (antud juhul insuliini) annused, toidukordade vahelejätmine või liiga vähene söömine, tugev füüsiline koormus. Soodustavateks teguriteks südame-,
maksa- või neerupuudulikkus.
Imestan veidi, et raviskeemi pole korrigeeritud, kuigi vanaema viimase pooleteist aasta jooksul pidevalt haiglas surmasuus on viibinud. Võib-olla on tal siiski ka teisi tõsiseid terviseprobleeme. Igal juhul tuleks insuliini annuseid vähendada ja raviskeemi korrigeerida (võib-olla vähendada ka süstide arvu). Insuliiniravi päriselt ärajätmise suhtes oleksin ettevaatlik. 20 aastat suhkurtõbe on pikk staaz ja tablettravi tavaliselt nii pika aja möödudes suhkruid korras hoida ei suuda. Võib-olla on vanaemal ka tõbesid, mis on tablettravile vastunäidustuseks.
Igal juhul tuleb Teil nõu pidada endokrinoloogiga. Rääkige oma murest vanaema perearstile. Olen kindel, et ta aitab Teil eriarstiga kontakti saada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.