mure poja pärast 26.06.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 15.a. poisi ema. Mul on tema pärast mure. Nimelt - ta on spordipoiss, tegeleb pikka aega juba korvpalliga. Praegu, suvisel ajal, tal trenne pole ja ta mängib niisama korvpalli kodus. Tihtipeale tuleb ta tuppa, et hakkas halb - jalad läksid nõrgaks ja vajab kohe-kohe midagi süüa. Käisime arsti juures ja saime veresuhkru vastuseks (võeti veenist) 5,7. Seega arvati olema korras. Aga millest selline nõrkushoog? Sellega kaasneb ülitugev südamepekslemine. Suisa väljast on näha, kuidas süda peksleb. Kas see kaasneb (võib kaasneda) kuidagi kasvuperioodiga? Ta pole väga suuri hüppeid kasvus teinud, kasvab aeglaselt, seega ei tohiks olla organism sellest vaevatud. Ta on praeguseks 167 cm pikk ja vanust nagu öeldud 15.a. ja 6.k. Ees ootab suvine spordilaager ja ma olen tõesti mures.
Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Suhkurtõbe Teie poeg tõenäoliselt ei põe. Samas võiks siiski teha esmased ülduuringud südame, kopsude ja verepildi suhtes. Kasvueas võivad ilmneda varem varju jäänud arengurikked ja hakkavad tekkima ka autoimmuunhaigused.
Rääkida võiks ka noormehe treeneriga. Kui on tegemist tõsise spordimehega, käivad need aeg-ajalt spordiarstide silma all, et füüsilise jõudluse näitajatel silm peal hoida (see on abiks treeningplaanide koostamisel). Kui probleem on tõsine, on ka treener tõenäoliselt midagi märganud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.