jätkuv silmakahjustus 25.02.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen Teile ka juba korra varem kirjutanud- mul diagnoositi kilpnäärme mürgine ületalitus, mille tulemusena tekkis oftalmopaatia. Olin praktiliselt pime, sest nägin kõike topelt, üles- alla, kõrvale ei saanud üldse vaadata. Samuti olid silmalaud turses, silmade all kotid. Augustis 2004 käisin opil, mille tulemusena kilpnääre täielikult eemaldati. Tänaseks päevaks on nägemine oluliselt paranenud, saan ilma ennast pööramata vaadata kõrvale- üles-alla, topeltnägemine on ainult teatud asendis ( pikali) jäänud. Peale op-i võtsin kaalus juurde umbes 5 kilo( olin juba ennegi "jõmakas"). Täna on aga jäänud mure- mu silmade turse pole taastunud, parema silma laug on justkui rullis, mõlemad silmaalused turses ( isegi rohkem, kui varem koos kilpnäärmehaigusega). Lootuses kiiremale taastumisele liitusin kaalujälgijatega ja olen kaotanud 1,5 kuuga ca 9 kilo ja vapralt loodan kaotada veel teist samapaljut. Kuid.., üks silm on suurem ja veel rohkem paistes. Tajun, et kohati olen avalikes kohtades ebaterve tähelepanu all ja sestap olen sunnitud kandma prille, mis mu nägu varjaksid. Kas oskate mulle öelda, kuidas ikkagi vabaneda silmakahjustusest, mis on tekkinud kilpnäärmehaiguse tagajärjel?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnääre on eemaldatud ja tõenäoliselt võtate asendusravina L-türoksiini annuses, mis hoiab Teie kilpnäärmehormoonid korras. Ka Teie silmade seisund on stabiliseerunud. Kui tursed püsivad ja üks silm on endiselt suurem kui teine, võiks abi oodata silmataguse ruumi röntgrnkiiritusest või silmakirurgiast. Arutage probleemi oma raviarstiga, kes aitab valida sobiva meetodi. Silmataguse ruumi röntgenravi tehakse Tallinnas ja Tartus onkoloogiakaskustes, silmakirurgidest tean soovitada dr. Kleti Tallinna Silmakliinikust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.