Kilpnääre??? 28.12.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Enne oma küsimuse esitamist tutvusin natukene selle teema kohaliste küsimuste ja vastustega, kuid täit selgust oma mure kohta siiski ei saanud. Olen 26-aastane ja viimased kaks kuud pidevalt hädas kaenlaaluste higistamisega. Olen täheldanud, et enim vaevab see mind töö juures, kodus ei ole higistamisega mingit probleemi. Samuti esineb käte ja jalgade külmetamist ja peavalusid (olen ka migreeni käes vaevleja). Hiljuti on tehtud EEG ja kompuuteruuring, need olid korras;EEG näitas närvilisust). Muret tekitab see, et ise pole kunagi eriline higistaja tüüp olnud, pigem vastupidi. Kas tegemist võib olla kilpnäärmest tingitud vaevusega või on need vaevused tingitud stressist (viimasel ajal on kodus küllaltki palju pingeid)? Kas see ülemäärane higistamine on mööduv protsess?
Ette tänades Kati

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kaenlaalused on piirkond, kus higinäärmeid on rikkalikult ja nii on ka higieritus sealt suurem kui enamuses teistes kehapiirkondades. Higistamist suurendab stressirohke õhkkond, aga ka üleköetud ja kuiva õhuga ruumid. Suurenenud higistamine võib olla ka mitmete haiguste sümptomiks, sealhulgas ka kilpnäärme ületalitluse puhul. Viimasel juhul esinevad peale suurenenud higierituse veel kehakaalu langus, pidev südamepekslemine, süvenev nõrkus, kätevärisemine. Kui perekonnas on kilpnäärmehaigusi või Teil esineb lisaks higistamisele ka teisi ülalnimetatud vaevusi, kurtke oma muret perearstile. Kilpnäärme talitlust on kerge vereanalüüsi abil kontrollida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos