diabeet 28.12.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Suur tänu teile vastuse eest. meie tütar sai just 27 dets. 5 aastaseks. ja diabeetik olnud juba 1,3 kuud. alustasime ravi novomixiga ja actrapidiga kuni esimese hüponi, juulis 2003. süstisime hommikul 12 novomixi ja õhtul 3 actrapidid. peale hüpot vahetasime actrapidi ( minu soovitusel! ) novorapidi vastu. nädal aega oli hommik ok ja siis langes jälle madalaks. kui vähendada hommikust kogust , siis on päevased näidud kõrged, üle kümne..
olen lugenud ja kuulnud palju kiidusõnu lantuse kohta ja otsustasime seda proovida. nyyd süstime hommiku 8 lantust ja õhtul 2-3 novorapidi. eile st. 27.12 oli tüdrukul magama minnes kell 9 õhtul suhkur 15,2 ( tort) ja süsti ma juurde ei teinud,hommikul oli suhkur 2,2! tema ise ei kurda midagi, istub diivanil ja pealt näha ei paista miskit. selliseid hüpole omaseid märke pole olnud. kui vähendada lantuse doosi siis samuti läheb päev kõrgeks.
üks tähelepanek on veel, kui meil on palavik ( üle 38) siis suhkurt see ei mõjuta. ( palavikku on olnud 3 korda selle aja jooksul) .
päeval on meil näidud sellised;
hommik 2,9 oode 5,7 lõuna 5,3 õhtu ( reeglina alati üle 10ne)13,2 ja hiline oode 4,3. siis sööme3 leivaühikut ( soovitati 2) ja hommikud on kõik sellised 2-3,5 vahel. viimane glükohemo oli 19.09-8,8. mina pean seda vähe kõrgeks, aga meie arst oli rahul. mida teie arvate?
mõtlesin ka pumba peale, aga meie arst pole pumbaga töötanud........
jään huviga vastust ootama..
soovin teile kena aastalõppu ja ilusamat uut aastat !!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Loodan, et Te ei pahanda vastuse hilinemise pärast. Vahepeal olid pühad ja püüdsin ka kolleegidega Lastehaiglast nõu pidada.
Minu arvamus on (ja sellega ühines ka dr. Ülle Einberg), et Lantuse annust tuleks siiski vähendada (näiteks 6 TÜ). Muud moodi hommikustest hüpodest lahti ei saa. Päeval tuleb veresuhkrut reguleerida NovoRapidiga ja teha seda vajadusel 2 TÜ enne lõunat (et õhtune veresuhkur ei tõuseks) ja 2 TÜ enne õhtusööki. Kui laps käib lasteaias, on ennelõunast süsti võib-olla raske korraldada. Kui saab mõõta veresuhkrut, ehk saab siiski ka süsti tehtud.
Pumba mõte ei ole halb, kuid Eestis lastega selles osas kogemused puuduvad. Taotleme haigekassalt vastavaid soodustusi ja loodetavasti muutub insuliinipump paari aasta jooksul reaalsuseks ka eesti laste jaoks.
Kui on edaspidi muret, võiksite pöörduda otse dr. Ülle Einbergi poole Tallinna Lastehaiglas.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Diabeet

Lapse isal on I tüüpi diabeet. Kas on mingi geenitest olemas, et teada saada, kas lapsel võib ka tulla diabeet?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui lapse isa on 1. tüüpi diabeetik, on lapse risk jääda samasse haigusesse erinevate allikate alusel 3-8%. Ühtegi geenitesti 1. tüüpi suhkurtõve riski määramiseks tavameditsiinis kasutusel ...

Loe edasi

insuliinsõltumatu diabeedi diagnoos

Tere!
Miks on minu diagnoosiks pandud isuliinsõltumatu diabeet.2013.a.olin erakorralise haigena ITK-s,veresuhkur 18.Peale uuringute lõppu teatas arst et teie kõhunääre on sisuliselt surnud!Alustasin ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Insuliinsõltuv diabeet (1. tüüpi diabeet) on diabeedi vorm, mis algab enamasti lapse- või noorukieas ja mille põhjuseks on kõhunäärme insuliini tootvate rakkude autoimmuunne kahjustus - viimast ...

Loe edasi

Rassstumisvastased pillid

Tere!
Kas diabeet võib rasestumisvastaseid pille vähem efektiivseks teha?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Lühike vastus on - ei! Küll võib halvasti kompenseeritud diabeet ise rasestumisvõimekust pärssida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Diabeet ja IPL

Tere,
Sooviks teada, miks on fotoepilatsioon diabeedihaigetele keelatud? Mõnel pool on ka kirjas, et on keelatud "tugevat" diabeeti põdevatel inimestel. Mida tähendab tugev diabeet?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ka mina ei tea, mida tähendab "tugev diabeet", ehk on see halvasti kompenseeritud diabeet (veresuhkur pidevalt kõrge). Ma arvan, et probleemiks peetakse võimalikku naha vigastust ja sellest ...

Loe edasi

Diabeet ja kaasnevad haigused

Mul on diabeet ja kõrgvererõhu tõbi.Paar kuud tagasi tekkis vasaku jalalaba tuimus.Mida ma peaksin ette võtma.Tänan

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Soovitan pöörduda probleemiga perearsti poole. Diabeetiline närvikahjustus on tavaliselt võrdselt mõlemal jalal. Tuleb täpsustada kahjustuse ulatus ja teha vajalikud uuringud põhjuse selgitamiseks. ...

Loe edasi

Diabeet

Tere

Kas alkovaba siidrid jt võib juua kui oled rase ja sul on määratud glükomeeter peale? Sooviks kiiremas korras teada.
Kas alkovaba on ohtlik raseda diabeetikule?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Alkoholivaba siider on alkoholivaba, mitte suhkruvaba. Kui Teil on diabeet, siis ei ole magusad joogid Teie jaoks, ammugi mitte raseduse ajal. Jooge mineraalvett või magustamata mahla.
Tervitades,
Loe edasi

Lapse saamine diabeetikul

Kas diabeet võib olla segav tegur, kui 49a. mees soovib saada last?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui diabeet on halvas kompensatsioonis ja tüsistunud, siis võib. Selles vanuses võib juba ka lihtsalt vanus või teised kroonilised haigused probleemiks osutuda. Selgust aitab saada spermaanalüüs.
Loe edasi

Diabeet?

Tere, tahtsin teada, kas see võib olla diabeet, kui ma olen hakanud viimasel ajal palju vett jooma, mul on palav kogu aeg, kui keegi tuleb mu tuppa ja ütleb, et siin on nii külm, siis minul on väga palav ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Pigem mitte. Aga milleks mõistatada, veresuhkru kontroll perearsti juures võtab aega 30 sekundit! See, et vanaema on diabeetik, suurendab Sinu diabeediriski vanemas eas, mitte veel praegu.
Loe edasi

diabeet

tahaks teada kas diabeet ikka vöib käia tavas lasteaias ja ka koolis.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kõik suhkurtõbe põdevad lapsed käivad tavalasteaias ja tavakoolis.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

diabeet

Kas diabeet ja kõrvade sügelemine on seotud ?Veresuhkur on kontrolli all tablettidega, kuid aeg-ajalt kõrvad sügelevad, siis aitab vesinikulahus .

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Nahasügelust esineb mõnedel 2. tüüpi suhkruhaigetel eelkõige haiguse algul või halva kompensatsiooni puhul. Nahk võib sügeleda ka kõrvalestal või isegi välises kuulmekäigus. Kui suhkurtõbi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: