Venitusarmid teismelisel? 06.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lgp. doktor!
Minu 15 aastasel tütrel on tekkinud puusadele venitusarmid. Sellest on juba aasta ,kui ta mulle neid näitas. Arvasin ,et küllap kiirest kasvust tingitud ja teades, et nenist lahti ju ei saa ei ole midagi ette võtnud. Pisut kummaline tundus küll, tavaliselt see ju rasedate probleem. Pealegi on ta pikk ja sale 171cm / 45kg. Tervis korras, vahest ainult tujukas, nagu murdeealised ikka.
Täna aga andis kooliarst saatekirja ja arvas,et põhjus võib olla endokrinoloogiline. Meie suguvõsas on küll kilpnäärme probleeme aga selliselt pole need küll avaldunud. Mida Teie arvate, kas muretsemiseks on põhjust?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Nn. venitusarmid ehk striiad ei ole kilpnäärmehaiguse tunnuseks. Laiad punakaslillad striiad tekivad nahale hoopis neerupealiste ületalitluse korral.
Kitsad ja valkjad, ka õrnroosad striiad on enamasti siiski üksnes naha tugeva venituse tunnuseks, mille põhjuseks võib olla rasedus või ka kiire kasvamine.
Kui Teie tütar on sale ja pikakasvuline, reibas ja füüsiliselt aktiivne, normaalse tütarlapseliku kehaehitusega, korras vererõhu ja südametegevusega, on venitusarmid tõenäoliselt täiesti ohutud ja tõepoolest kiirest kasvust tingitud.
Igaks juhuks võiks endokrinoloogil siiski ära käia, süda jääb rahule.
Lugupidamisega,
dr. Anu Ambos