Kilpnäärme mahu (ml) suurenemine aastaga 2x 12.09.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviks teada, kas kilpnäärme mahu suurenemine ühe aastaga 2x võib olla OK, kui hetkel on maht veel normi piires (täpselt ülempiiril)? Aasta tagasi oli kogu kogu kilpnäärme maht 8 ml ja see aasta 18 ml. Saan aru, et sõlmede tekkimist ei saa väga ennetada, aga kas kilpnäärme mahu suurenemist peaks/saaks kuidagi kontrolli all hoidma?
Mainin ka, et lisaks on mul üks kilpnäärmesõlm suurenenud (aasta tagasi oli see 1 cm ja nüüd 1,4 cm) ning juurde on tulnud üks 0,5 cm sõlm.

Aasta tagasi tegi uuringu teine arst ja uus arst seda mahu suurenemist üldse ei kommenteerinud. Mainis vaid seda, et veri ja biopsia oli korras ning et ma tuleks tagasi 1 a. pärast. Seda ta ka ei maininud, et on juures üks uus sõlm. Mahu suurenemist ja uue sõlme infot lugesin just tagantjärgi digiloost. Arstiga ja teostatud protseduuridega jäin ma muidu väga rahule, lihtsalt huvitab täiendav info mahu osas, sest ei osanud seda tookord ka kohapeal ise küsida, kuna ei teadnud, et on toimunud selline suurenemine.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui ultraheliuuringu tegid erinevatel aastatel erinevad arstid, on võimalik ka teatud mõõtmisviga. Siiski arvan, et mõningane suurenemine on tõepoolest toimunud (ka sõlme läbimõõt on suurenenud). Kahjuks ei saa Teie ise midagi kilpnäärme mahu suurenemise või sõlmede tekkimise ärahoidmiseks ette võtta. Ka ükski ravim siin ei aita. Seepärast arst neid muutusi Teile ei vahendanudki. Esialgu jääb kilpnäärme maht normi piiridesse ja ka sõlm ei ole veel suur - seega võib olukorraga hetkel rahul olla.
Jääte jälgimisele ja uus ultraheliuuring 1-2 aasta möödudes näitab, mis edasi saab.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.