Struuma, sõlm, tsüstid 30.05.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Juba mõnda aega on halb olla. Väsimus on kohutav, kaal tõuseb, pahuraks kisub, pulss on hüplev. Tavaliselt u 90, nüüd vahemikus 60-150 lööki minutis. Külmatunne. Pea on "laiali". Olles võõras linnas ei suutnud autoga enam sõita ja pöördusin EMO-sse. Selgus, et on struuma, mitmed väiksemad tsüstid ja paremas sagaras isoehhogeenne sõlm 0,55*0,63*1,14 cm mille ümber kitsas halo. Üldmaht 33,3 ml. Palun nõu kuidas edasi, sest igapäevane elu on olulisel määral häiritud. Kilpnäärme veremarkerid pidid korras olema. Aitäh vastuse eest :)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme suurenemine ei põhjusta ühtegi Teil esinevat vaevust, kui hormoonanalüüsid on korras. Teie kilpnääre on küll normist umbes 1,5 korda suurem ja sõlmeliste muutustega, kuid väsimust ega kaalutõusu see põhjustada ei saa. Kilpnääre mõjutab ainevahetust ja teiste organite talitlust hormoonide kaudu. Kui hormoonanalüüs on korras, tähendab see, et kilpnääre talitleb normaalselt, üle- ega alatalitlust ei esine. Mõõdukas suurenemine ja sõlmed võivad põhjustada üksnes ebamugavustunnet kõri piirkonnas kui sedagi.
Nii et struuma Teie vaevusi ei põhjenda. Soovitan pöörduda oma perearsti poole ja leida halva enesetunde pärispõhjused. Suurenenud kilpnääret tuleks siiski 2-3 aastase vahega uuesti ultraheliga üle vaadata ja igaks juhuks võiks ka sõlme punkteerida kui see suuremaks kasvab. Enesetunnet aga kipnääre praegu ei mõjuta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.