Kilpnäärmevähk 07.06.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kliinilised andmed: patoloogia välistamiseks ja diagnoosi täpsustamiseks.
UH kilpnäärmest.
Kilpnääre mõõtmetelt normis: parem sagar ca 1,6 x 1,6 x 4,4 cm, maht ca 5,9 ml; vasak
sagar ca 1,3 x 1,3 x 3,9 cm, maht ca 3,6 ml; isthmus on ca 3 mm paksusega. Kilpnäärme
kogumaht ca 9,5 ml.

Kilpnäärme struktuur ebaühtlane, selle foonil mõlemas sagaras esinevad kolded: paremal
kajavaene, mikrokaltsinaatidega, sõlm ca 5 mm (TI-RADS5); vasakul piirdunud, isoehhogeenne
sõlm ca 6 mm (TI-RADS3), kolloidsõlm ca 2 mm (TI-RADS1) ja üksikud tsüstid ca 0,1-0,2
mm. Vaskularisatsioon normipärane. Suurenenud l/sõlmi kaelal esile ei tule. Kilpnäärme
struktuuri difuusse muutuse foonil on kolded, parema sagara sõlm pildiliselt kõrge
maliigsuse riskiga 70-90%.

Kas see jutt on peaaegu surmaotsus?
Palun Teie kommentaari.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mis mõttes surmaotsus? Kogu ultraheli kirjelduses ei kasutata ei mõistet vähk ega surm ... Kõrge maligsuse riskiga sõlme tuleb jälgida. Sõlm on nii väike, et seda isegi punkteerida ei ole praegu mõtet. Lisaks on Teil autoimmuunne kilpnäärmehaigus, mis moonutab kilpnäärme struktuuri ja võib tekitada taolisi petlikult ohtlikke sõlmekesi. Samas on siiski vaja olla valvel ja teha koostööd oma endokrinoloogiga, et riskid maandada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.