Kas hormoonide tasakaal on ohtlik? 17.01.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 18.a neiu, kellel on probleeme menstruatsiooniga. Need on ära jäänud juba üle aasta, varasemalt on olnud samasugune probleem üks kord - kui kaotasin kolme kuuga 12kg. Nüüd olen kaotanud umbes poole aastaga 8kg, kuid päevad ei ole endiselt tagasi tulnud.

Günekoloogi juures tehti ultraheliuuring ning avastati, et emaka limaskest õhuke. Arst lasi ka vereproovi teha, et hormoone testida. Viimati lasin vereproovi teha 2017 mais, siis oli kerge kilpnäärme alatalitus, kuid perearst midagi ei maininud.

Olen ise suur muretseja ja mul on ka paanikahäired, seega stress on päris suur tegur. Samuti teen ka trenni 5x nädalas - jooksmine ja intensiivsem treening umbes 1h.

Kuna vastused saan alles jaanuari lõpus, siis ehk oskate öelda, kas tegu võib olla millegi väga hulluga? Ise kardan ja mõtlen palju asju ette, seega olengi päris halvas ja teadmatuses olukorras. Internetis on ka palju hirmutavat infot. Ehk leiate aega mulle vastust leida.

Parimate soovidega,

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ilma ühegi uuringu vastuseta ja lihtsalt Teie lühikese pöördumise alusel, võib tsüklihärel olla põhjuseks kas alakaal või liiga suur füüsiline koormus. Kui naise keha rasvasisaldus langeb alla teatud piiri, blokeeritakse tsükkel, et säästa energiat. Kui tõepoolest esineb kilpnäärme alatalitlus, võib ka see tsüklihäiret põhjustada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.