Gestatsioonidiabeet 27.07.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen hetkel 36 nädalat rase. Gestatsioonidiabeet diagnoositi mul 29 nälalal. Siis suunati mind kohe dieedinôustaja juurde, kelle enamuse soovitustega ma kohe üldse ei nôustunud. Elan USA's ja soovitus juua dieet karastusjooke ja süüa sealiha on minu jaoks vastuvôetamatud. Seega uurisin pisut, mis Eestis soovitatakse ja olen ka selle järgi toitunud. Palju ma muutma oma menüüs ei pidanud, sest söön muidu ka päris tervislikult. Näidud on mul normaalsed olnud ja tundub, et kôik on korras. Nüüd olen lugenud, et mis siis peale rasedust ette vôtta. Igal pool kirjutatakse, et tuleb kaalus alla vôtta ja siis ka risk tüüp 2 diabeedi tekkimiseks väheneb. Ma ei ole ülekaaluline (165 cm pikk ja enne rasedust 59kg), käin trennis ja söön tervislikult. Mis siis mu risk on ja kuidas ma seda vähendan? Olen siin üritanud uurida, aga tundub, et ennetus on suunatud rohkem ülekaalulistele inimestele.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Väga hea, et olete normkaalus ja tervislike eluviisidega. Katsuge ka peale sünnitust oma varasem kaal tagasi saada ja oma tervislike toitumisharjumuste juurde jääda. Gestatsioonidiabeedi esinemine näitab siiski, et 2. tüüpi diabeedi risk on Teil vanemaks saades suhteliselt suur. Modifitseeritavate tegurite kõrval mõjutavad riski ka mõned tegurid, mida me muuta ei saa - näiteks pärilikkus. Parim, mida enda heaks teha saate, on püsida ka tulevikus normkaalus ja säilitada füüsiline aktiivsus. See aitab diabeeti haigestumist kui mitte just päriselt ära hoida, kuid kindlsti selle manifestatsiooni kõrgemasse vanusesse lükata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.