Asendusravi 16.11.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
okt.2013 eemaldati mul täielikult kilpnääre ja määrati asendusraviks L-Thyroxin. 2014 a-detsembris (annus 125 mikrogrammi) näitas TSH proov 8,2, kahjuks FT4 enam ei mäleta. Annus suurendati 150-le, märtsis 2015 oli näidud TSH 0,46; FT4-15,79 ja palusin ka FT3 määrata, see oli 3,22 (norm 3,5-6,5). Juulis tehtud proovid näitasid TSH 0,12 ja FT4 18,13. Augustist hakkas kehakaal järsult tõusma (aug-nov +6kilo), mis ei ole normaalne, kõnnin igapäevaselt 3,5-6 km, ei õgi, väsimus ja külmatunne on igapäevased kaaslased, lisaks hakkasid juuksed välja langema. Kas võib olla, et L-Thyroxin millegipärast ei mõju (võtan hommikuti 30 min. enne sööki ja pärast sööki võtan Nebileti)? Kas võiks tulemust anda ravi Liothyroniniga?
Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuna viimastes tehtud analüüsides on Teil TSH kas normi alumisel piiril või koguni veidi alla normi, aitab L-türoksiin Teid hormoonasenduse osas vägagi hästi. Pigem võib kaaluda, kas L-türoksiini annus 150 mcg ehk liiga suur ei ole, kuid kuna olete noor naine, talute väikest üleannust tõenäoliselt hästi. Asdendusravi foonil võivad püsida mõningad "mikrosümptomid" nagu naha kuivus ja mõõdukas külmakartus. Kehakaalu tõus aga ei ole Teie puhul kindlasti seotud kilpnäärme alatalitluse ebapiisava asendusega. Ka juuste väjalangemine ei ole seotud asendusraviga.
Ühekordne FT3 normi alumisel piiril ei räägi veel L-türoksiini lammutvate ensüümide puudulikkusest, kuna enamus FT3 tootmisest toimub kudedes. Ka normis või isegi liiga madal TSH räägib sellele vastu. Võib ju proovida võtta L-türoksiinilie juurde liothyronini 20 mcg päevas, L-türoksiini annust vastavalt vähendades. Liothyronini saab apteek tellida, kui retseptile on lisatud raviarsti poolne taotlus ravimiametile ravimi sissetoomiseks, liothyroninil ei ole ka ravimisoodustust (maksta tuleb täishind). Ainult liothyronini asendusraviks ei kasutata, kuna toimeaeg on lühike ja hormooni kontsentratsioon hakkab suuresti kõikuma.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.