Endokrinoloogia 27.01.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minul on diagnoositud kilpnäärme alatalitlus 2013, TSH oli siis 3,77. Arst kirjutas L-thyroxiińi 50 mcg päevas (1 tbl pool h enne hommikusööki). Enesetunne paranes märgatavalt - 17.12.2013 käisin järelkontrollis ning TSH näit oli 1,69. Olen nimetatud rohtu võtnud arsti ettekirjutuse järgi kuni 8. jaanuarini, mil halva enesetunde tõttu perearsti vastuvõtule läksin. Perearst tegi vereproovi ning TSH näit oli 11. Endokrinoloogi vastuvõtule sain nädalaga. Endokrinoloog soovitas rohtu võtta 1,5 tbl. Minu enesetunne ei ole paranenud ajal, mil olen nädal aega suurema annuse rohtu võtnud. Pea "undab" endisel, nagu arvuti. Olen närviline, kurnatud. Pigem ütleksin, et enesetunne oli märgatavalt parem kui ma seda rohtu ei võtnud (nädal aega kui ma endokrinoloogi vastuvõttu ootasin). Ära kadus südame kloppimine, iiveldus (pea "undamine" mitte). Kas antud ravimi suhtes on võimalus, et ma ei talu seda? On antud ravimile alternatiive? Või on ravimi kogus (endiselt) liiga väike/suur? Kas on variant, et ma ei vaja seda ravimit enam? Kas ma võin ise enda peal nö testida erinevaid koguseid, saavutamaks hea enesetunne? Kui ma nüüd endokrinoloogi vastuvõtul käisin, siis vereproovi enam ei tehtud (arst vaatas perearsti tehtud vereproovi tulemusi ja soovitas ravimi annust suurendada), kuna nädalaga ei pidavat vereproovi näitaja muutuma. On see tõesti nii? Tänan Teid!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ravimitalumatusest ei saa rääkida, kui olete ravimit juba mitu aastat võtnud ja sellega ennast igati hästi tundnud. Ka ravimi annus ei mõjuta suure tõenäosusega Teie enesetunnet, kuna kehvaks läks see 50 mcg foonil ega paranenud ka suurema annusega. Loomulikult on nädal aega hüpotüreoosi asendusravis väga lühike aeg ja võimalik, et 4-5 nädala möödudes, kui ka hormoonanalüüs jõuab enam-vähem normaliseeruda, hakkate ka ennast paremini tundma.
Soovitan jääda kindlaks endokrinoloogi poolt määratud annuse juurde ja teha 2-3 kuu möödudes kordusanalüüsid. Lisaks võiksite siiski mõelda ka mõnele teisele võimalikule enesetunde halvenemise põhjusele (üleväsimus, vinduv respiratoorne viirusinfektsioon vms.)
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Vastuvõtt

Tahaks Teie juurde aega panna. Olen diabeetik ja tahan ennast Teie juures arvele võtta. Millal oleks võimalik vastuvõtu aeg broneerida?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Vastuvõtule on võimalik ennast registreerida SA PERH endokrinoloogia sekretäri numbril 6171799 tööpäevadel 09.00-16.00
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Söötraig

Sooviksin teada, kas söötraig on nahahaigus või kuulub endokrinoloogia valdkonda, mis seda põhjustab ja kas on võimalik terveks ravida. Kas võib tegemist olla ka allergiaga ja mis juhtub, kui jääb ravimata. ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Söötraig on nahahaigus ja küsimus oleks õige saata dermatoloogile (nahaarstile).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Liigne karvakasv mehel täiendus.

väike täiendus.Kas ma peaksin perearstilt saama saatekirja endokrinoloogia keskusesse ? Võibolla perearst ei pea sellist sorti asja üldse probleemiks ?? Kui palju maksab visiit endokrinoloogia keskuses ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Lisaksin, et endokrinoloogi eravastuvõtu maksumus on olenevalt kliinikust 300-500 krooni, hormoonanalüüside aast tasu vastavalt haigekassa hinnakirjale.
Tervitades,
...

Loe edasi

ainevahetus

Tervitus.

Olen M 24, pikkust 189 ja kaal vahemikus 75-77.

Olen suutnud oma kaalu hoida vaid ohtra söömisega ning aegajalt ka massilisajatega. Nii kui selles osas lõdvemaks lasen ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt ei probleem ainevahetuses ega endokrinoloogia valdkonnas.
Soovitan kõigepealt konsulteerida oma perearstiga. Kui olete terve ja ühtegi kehakaalu langetavat kroonilist ...

Loe edasi

endokrinoloogia

Tere.Minu 7a.tütar võtab pidevalt kaalus juurde.Kaalub 30kg400g.Perearst ütles et see on 9,5a.lapse kaal.On tehtud ka analüüse,mis on korras.Mida ette võtta?Sööme küllaltki tervislikult,laps käib veel ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Soovitan pöörduda nõustamiseks lasteendokrinoloogi poole, kes välistab kaalutõusu võimaliku haigusliku põhjuse ja annab ka soovitusi dieedi ja elukorralduse kohta.
Tervitades,
...

Loe edasi

Endokrinoloogia

Tere kus tallinnas saab teste teha et kindlaks teha et mõne endokrinoloogia haigusega tegu ei ole ja kas peaks ennem käima ka perearsti juurest läbi???

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Palun arutage oma terviseprobleemid esmalt läbi perearstiga. Kui ka tema leiab, et tegemist võib olla endokriinhaigusega, suunab ta Teid spetsialisti vastuvõtule.
Tervitades,
...

Loe edasi

endokrinoloogia

arst on määranud mulle kilpnäärme raviks tiotili, olen võtnud seda mitu kuud ( praegu 4tbl päevas) mitme nädala jooksul on esinenud juuste väljalangemist. kas see võib olla tingitud ka tiotili kasutamisest?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Nii kilpnäärme ületalitlus (eelkõige autoimmuunsest kilpnäärmehaigusest põhjustatud) kui selle ravimiseks kasutatavad ravimid (tiotiil) võivad soodustada juuste väljalangemist. Probleem on ...

Loe edasi

endokrinoloogia

Tere!
Kas TSH 3,05 on normaalne.Esineb unehäireid,vahest hakkavad käed erutusest värisema.Erutumisel esineb südamekloppimist.Kas on vajalikud lisauuringud.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH 3,05 mIU/l on normi piires (norm 0,4-4,0 mIU/l) ja Teie kilpnäärme talitlus on korras. Kilpnäärme suhtes lisauuringuid tõenäoliselt vaja ei ole.
Tervitades,
...

Loe edasi

vastuvõtule

Tere doktor Anu Ambos
Teie poole soovitasid pöörduda kui parima endokrinoloogia doktori poole doktorid Maie Väli ja Galina Litter.
Millal ma saaksin tulla Teie vastuvõtule?
Olen 45.aastane ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Vastuvõtule võite pöörduda SA PER Mustamäe korpusesse (Sütiste 19), eelnevalt kokku leppides telefonil 697 1799.
Tervitades,
dr. Anu Ambos ...

Loe edasi

soovahetus

Kes eesti endokrinoloogidest on kogenumad hormoonravi määramisel soovahetajaile?
Aitäh.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võiksin soovitada oma kolleegidest dr. Maire Lubit Tartu Ülikooli Kliinikumi Sisekliinikust või dr. Ülle Jakovlevi Ida-Tallinna Keskhaigla endokrinoloogia-gastroenteroloogia osakonnast.
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: