Kehatemperatuuri häired 12.07.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kirjutan, kuna on tekkinud probleemid kehatemperatuuri regulatsiooniga. Ei oska ise hinnata, millised asjaolud võivad sellega seotud olla ja millised mitte, nii et vabandan, kui kirjeldusse satub mitteolulisi detaile.

Esimesed probleemid tekkisid kevadel, füüsilise pingutuse korral läks keha kiiresti kuumaks, higistasin palju ja maha jahtumine võttis varasemast märksa rohkem aega. Hullemaks läks asi aga u. kuu aega tagasi, kui mul lõigati välja tarkusehammas ja võtsin operatsioonijärgselt antibiootikume (amoksitsilliin). Tekkis kõhulahtisus, mis läks küll kiirelt üle, ja sage urineerimine. Samuti hakkas keha kuumaks minema ka ilma füüsilise pingutuseta, piisas vaid mõnest minutist soojemas toas või päikese käes viibimisest. Liigesed olid kanged ja valutasid aeg-ajalt, kergesti tekkis väsimus.

Perearst arvas, et tegu on põiepõletikuga ja kirjutas välja teise antibiootikumi (nitrofurantoin), mis algul asja veel hullemaks tegi. Viimasel nädalal on siiski liigeste olukord paranenud ja urineerimine vähenenud, ent endiselt on probleeme kehatemperatuuriga. Päikese käes läheb keha kergesti kuumaks, ent varju minnes hakkab kohe külm. Väikseimgi pingutus päeva jooksul tähendab, et õhtul voodisse minnes on keha väga kuum ja samal ajal tekivad külmavärinad ning magada ei saa. Palavikku pole (tavaliselt 36,2-36,5). Vereanalüüsi järgi olid maks, neerud jne kõik normis, TSH 2.070mU/l.

Samuti alates kevadest tekib silme ette värviline virvendav joon, mis mõne aja pärast ise ära kaob, kui silmi puhata (u sagedusega kord 3-4 nädala jooksul).

Perearst arvas, et ehk laheneb asi aja jooksul iseenesest, ent niimoodi on tööl käimine, muu elu elamisest rääkimata, äärmiselt keeruline. Millega võiks tegu olla ja kas peaksin pöörduma eriarsti poole? Kas on mingeid analüüse, mida perearst võiks veel teha?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Endokriinhaigusega siin küll tegemist ei ole, võib-olla ärevushäirega. Kui keha "kuumaks" minnes või siis vastupidi külmatunde tekkides ka kraadiklaas tõepoolest palavikku näitaks, oleks põhjust kahtlustada väljaravimata põletikku või isegi septilist seisundit, kuid kuna kehatemperatuur on objektiivselt mõõtes normis ja "kuum" või "külm" on ainult tunne, ei oska seda küll mingi tõvega seostada. Ka värviline virvendav joon silma ees ei ole minu teada ühegi endokriinhaiguse sümptomiks. Ega muud üle ei jäägi, kui loota vaevuste möödumist ja perearstiga sidet hoida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.