Kaalu tõus 13.04.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Minu probleem selline, ma ei tea kas üldse õiges kohas esitan küsimuse, aga asi selles, et mu kaal on väga suureks läinud ja ma olen üritanud igati muuta oma elustiili, ma hakkasin käima treppidest lifti asemel, ma käin tööle ja koju jala ja üldse kõik oma käigud teen jala nii palju kui võimalik, üritan toituda tervislikult, isegi käisin ja tegin läbi tselluliidikuuri (ultraheli+biostimulatsioon), mis ka selle kaalutõusuga läks juba väga jubedaks ja peale selle ma lootsin, et see mõjub mu ainevahetusele hästi, lükkab tööle ja ergutab, aga tulemus on 1 suur null, mitte midagi ei lähe alla ja see ei ole nii, et ma kaks nädalat olen üritanud ja nüüd imestan, et miks ma pole juba 10 kilo kergem, vaid kuude viisi, eks ma olen ise minevikus oma organismile ka karuteene teinud, kuna tehtud igasuguseid dieete ja näljutamisi ja ilmselt omal kõik sees tuksi keeranud ja nüüd ma mõtlengi, et kas ma siis peangi selliseks jääma, 168cm juures kaal 90, oma 12 aastat tagasi oli see 50, ja vahepeal on olnud kõikumisi küll ja küll. Ühesõnaga mul soovitati nüüd pöörduda endokrinoloogi poole ja uurida, et kas pole järsku põhjus meditsiiniline ja siit minu küsimus, et kas see võiks olla mõistlik tegu või oleks see lihtsalt spetsialisti tülitamine?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tegemist on rasvtõvega, kuna kehamassiindeks on Teil üle 30. Soovitan pöörduda esmalt perearsti poole. Endokriinhaigustest tulevad rasvumise võimaliku põhjusena arvesse kilpnäärme alatalitlus ja neerupealiste koore ületalitlus (Cushingi tõbi). Perearst saab kontrollida teie kilpnäärme talitlust ja hinnata, kas Teil on lisaks rasvumisele ka teisi Cushingi tõve sümptomeid (kaalutõus ei ole selle haiguse puhul kaugeltki ainus sümptom, lisaks on ka rasvladestuste iseloom selle tõve puhul eripärane). Kui perearst peab vajalikuks, suunab ta Teid edasi endokrinoloogi vastuvõtule.
Tegelikult on rasvumine endokriinsel põhjusel väga harv (2-3% rasvtõve juhtudest). Kõige tavalisem on ikka päriliku eelsoodumusega seotud ja "liiga heast elust" põhjustatud rasvumine. Sellise rasvtõve ainuke efektiivne ravi on kogu elu kestev range dieet + liikumine või bariaatriline operatsioon. Bartiaaltrilisele lõikusele võetakse muidu terveid patsiente siis, kui kehamassi indeks ületab 40 või ka kehamassiindeksiga üle 35, kui on juba tekkinud rasvtõvele kaasuvad terviseprobleemid (suhkurtõbi, uneapnoe, puusa- ja põlveliigeste "kulumine" jne.). Teie raviks on ikka dieet + liikumine. Sellealast tasulist nõustamisteenust pakuvad nii Eesti Diabeedikeskuse kaalukabinet, Egmont Kliinik jt. Üldist nõu võite saada oma perearstilt ja ilmunud on ka palju kaalulangetamist puudutavat kirjandust. Ühte skeemi, mis kõigile sobiks, ei ole kahjuks olemas. Leida tuleb oma dieedi ja eluviisi nõrgad kohad ja püüda neid korrigeerida, samas mitte kaotades elurõõmu ja mitte muutes kaalulangetamist oma elu peaeesmärgiks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.