Küsimused alatalitluse kohta 24.01.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun jällegi teie poole, kuna olen teilt alati abi saanud ja ka südamerahu. Mul on mõned küsimused seoses kilpnäärme alatalitlusega. 1..Kas kilpnäärme alatalitlusega kaasnevad ka teised autoimmuunhaigused, olen sellest lugenud, millised neist on sagedasemad kui tihti seda tuleb ette? 2.Kas tohib tarvitada joodi sisaldavaid vitamiine alatalitlusega, samuti on ka paljudes toiduainetes ju joodi, minu sisearst ütles, et joodi sisalduvaid toite ja vitamiine katsuge vältida, miks? 3.Millest tekib krooniline autoimmuunne türeoidtiit? Viimasel sisearsti visiidil tekkis segadus ka minu diagnoosiga, arvasin, et mul kilpnäärme alatalitlus, aga arst ütles, et mul hoopis türeoidtiit? Kirjutan oma viimased näidud: SFT3 5,87, SFT4 13,1 ja STSH 0,809, üleelmisel korral mõõdeti ka S-TGlg 20, millega siis tegu ikkagi? 4.Mida tähendab kilpnääre difuusselt muutunud, sain uh sellise vastuse, muidu pidid mõõdud normis olema, arst ütles, et vist kord aastas tuleb teha uus uh, kas ka alatalitluse korral võib sinna ikka midagi halba tekkida? Olen saanud aru, et pigem ületalitluse korral, aga ometi korratakse uh mingi aja pärast? Ja kas kilpnäärme alatalitlus või siis krooniline autoimmunne türoidtiit muudab elukvaliteeti ja lühendab eluiga? Vabandan kui nõned küsimused teile äkki rumalad tunduda võivad, aga olen mõelnud nendele juba ammu, kui mul alles avastati hormooni puudus ja samas tekkinud viimasel ajal ka küsimus diagnoosi kohta. Ootan väga teie vastust, aitäh! M.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Siin siis vastused:
1. Autoimmuunsed haigused esinevad sageli mitmekaupa. Krooniline türeoidiit on neist üks kõige levinumaid. Teised livinumad autoimmuunsed haigused on vitiliigo (naha pigmenteerumise häire), autoimmuunne juuksetus, aga ka reumatism, bronhiaalastma. Suurel enamusel kroonilise autoimuunse türeoidiidiga patsientidest siiski teisi autoimmuunseid haigusi ei kujune.
2. Joodi sisaldavaid vitamiine ja jodeeritud soola, samuti joodi sisaldavaid toite võite rahumeeli süüa. Teie kilpnäärme talitlusele ei avalda need mingit mõju.
3. Autoimmuunne türeoidiit on päriliku eelsoodumusega haigus, mille täpset kujunemismehhanismi ei teata. Teie diagnoosiga segadust ei ole - põhihaiguseks krooniline autoimmuunne türeoidiit ja selle tüsistuseks kilpnäärme alatalitlus. Hormoonanalüüs on asendusravi foonil täiesti korras s.t. alatalitlus on kompenseeritud.
4. Ultraheli tegelikult korduvalt teha pole vaja. Difuusne koestruktuuri muutus on iseloomulik just kroonilisele autoimmuunsele türeoidiidile. Vähirisk on Teil sama, mis terve kilpnäärmega isikutel (s.t. üsna väike). Viimasele küsimusele oskate ise kõige paremini vastata. Kas autoimmuunne türeoidiit on muutnud Teie elukvaliteeti? Kui olete asendusraviga hoolas, ei lühenda alatalitlus Teie eluiga päevagi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.