kilpnäärme alatalitlus ja TSH 05.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Täpsustus kilpn. alatalitluse ja pärilikkuse kohta. TSH uuringutel selgus,et see on mul 0,002mlU/L (norm pidi olema 0,4-4,0)
Ometi on mul juba lapsest saati kilpnäärme alatalitlus ja olen sellega korduvalt arsti juures käinud,et asendusravi saada. Nüüd on minu jaoks kõik segane...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Madal (alla normi) TSH on kilpnäärme ületalitluse tunnuseks. TSH ei ole kilpnäärmehormoon, vaid pärineb hüpofüüsist ja tema muutused on kilpnäärmehormoonidele vastassuunalised. Seega madal TSH tähendab kõrget kilpnäärmehormoonide taset ja vastupidi.
Tekib mitmeid küsimusi. Kas saate ka praegu kilpnäärme alatalitluse tõttu asendusravi? Kui saate, kui suur on sel juhul L-türoksiini annus? Võib-olla on asendusraviga üle pingutatud?
Milline kilpnäärmehaigus on Teil on? Ala-ja ületalitlus on kilpnäärme talitlusele osutavad mõisted, mitte diagnoosid. Mõne kilpnäärmehaiguse korral võib esineda vaheldumisi mõlemat.
Igal juhul tasub pöörduda selguse saamiseks endokrinoloogi või vähemalt perearsti poole.
Lugupidamisega,
dr. Anu Ambos