Kilpnäärme lõikus 03.01.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen käinud seoses struumaga kontrollil ca 6 aastat. Viimase korral selgus, et parem sagar on oluliselt suurenenud. Sooviksingi küsida Teie arvamust, et kas lõikusega on väga kiire või võib aasta veel oodata ja kas on võimalik, et vasak sagar jääb alles. Lisaks soovin teada, kas peale kilpnäärme eemaldamist on karta kaalutõusu ja kui kiiresti saab teada asendusravi sobivast annusest. Kuna mul kindlat endokrinoloogi pole, keda tunneksin pikemalt, otsustasin Teilt küsida.
Ise ma praegu mingeid vaevusi ei tunne, mistõttu soovingi lõikust edasi lükata.
Trahhea dislokatsioon vasakule. Kilpnääre ebaühtlase, sõlmelise struktuuriga,väikesi lubjastusi. parem sagar on suurenenud-ristitasapinnas 4x5,5 cm, kraniokaudaalsus 10 cm, ulatub para- ja retrotrahheaalsel retrosternaalsele u 3 cm ulatuses. Istumus ei ole eristatav. Vasem sagar 1,5x 2.5 cm. Trahhea vasemaledislotseeritud, kergelt ahenenud- komprimeeritud.
Arst minuga rohkem ei konsulteerinud, vaid saatis posti teel saatekirja ja Op-i aeg teatati telefonitsi, kus samuti ei vastatud minu küsimustele.
Terv. M.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnäärme parem sagar on oluliselt suurenenud ja operatsioonile on soovitav minna (kui sel aastal ei lähe, tuleb minna järgmisel). Tõenäoliselt on plaanis eemaldada kilpnäärme parem sagar ja vasak alles jätta. Sel juhul Te lõikusjärgselt asendusravi ei vaja. Kui eemaldatakse kogu kilpnääre, on asendusravi muidugi vajalik. Sel juhul alustatakse asendusraviga lõikusele järgneval päeval 100 mcg L-türoksiiniga, mis suurele enamusele naistest ongi sobiv annus. Kontrollanalüüsid tehakse kuu aja möödudes, siis võib annust vajadusel muuta. Kaalutõusu kartma ei pea, kuna kilpnäärmehormoonid on Teil olnud tõenäoliselt korras ja jäävad korda ka pärast operatsiooni.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.