kilpnäärme ületalitlus 23.08.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kas kilpnäärme ületalitlus võib olla pärilik? kuidas sellesse üldse haigestutakse? mida toob kaasa endaga kilpnäärme ületalitlus?kuidas seda ravitakse? kui vanalt võib sellesse haigestuda? kas näiteks 14aastasel on võimalik saada endale kilpnäärme ületalitlus? mis ohud sellega kaasnevad? kas on mingeid asju ka mida ei tohi/ei ole soovitatav teha kui kilpnääre on haige?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme ületalitlust puudutavat peatükki tervishoiu käsiraamatust ma ümber kirjutama ei hakka. Vastan lühidalt:
1. Kilpnäärme ületalitlus ei ole nakkushaigus, mida on võimalik "endale saada". Tegemist on erinevatel põhjustel tekkiva kilpnäärmehormoonide liigtootmisega kilpnäärmes, mille suhtes võib mõnel juhul olla ka pärilik eelsoodumus.
2. Põhimõtteliselt võib haigestuda igas eas, kuid enamasti haigestutakse vanuses 18-40a.
3. Ravimiseks on 3 viisi: tabletid, radioaktiivne jood ja lõikus
4. Kilpnäärme ületalitluse puhul on soovitav piirata füüsilist koormust, ei tohi päevitada ega kasutada solaariumi. Ka reisid kuuma kliimaga maadesse ja kuum saun pole soovitavad.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.