Pidev janu 02.01.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mind vaevab pidev joogijanu, mis ei möödu ka siis kui mitu klaasitäit vett järjest ära joon. Perearst kontrollis veresuhkru taset, see oli täiesti normis. Sai kontrollitud ka TSH (6 aastat tagasi diagnoositi kilpnäärme ületalitlus), õnneks oli ka see analüüs korras. Mida nüüd peale hakata, sest selle pideva janu ja joomise pärast pean ka tohutult palju WC vahet jooksma... Mingi põhjus peab ometi sellele janule olema?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mõõtke esialgu oma ööpäevane uriinikogus (see ei tohiks olla üle 3 liitri). Lisaks analüüsige, mida joote (vett, teed-kohvi, mahlu vms.) ja kas ärkate ka öösel unest janu tõttu. Pererarsti juures tasuks teha tavaline hommikune uriinianalüüs ja vaadata seal uriini erikaalu (osmolaarsust).
Suurenenud vedelikutarbimisel võib olla mitmesuguseid põhjusi - magediabeet, kaltsiumi väärtuste tõus, psühhogeenne liigjoomine, teatud neeruhaigused jne. jne. Kui perearst põhjust ei leia, annab ta saatekirja endokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.