Kõrge suhkur 30.01.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen 25aastane kõhna kehaehitusega naine. Mu ämmal on diabeet ja külas käies kipume hommikuti mõlemal suhkrut ja vererõhku mõõtma, minul puhtalt uudishimust. Vererõhk on mul viimased paar aastat juba veidi madalam olnud 95/60 ja suhkur mõõtes oleme saanud tulemusteks 6,5-7,8 tühja kõhu peale.

Perekonnas on vanaemal ja tädil suhkruhaigus, mida hoitakse kontrolli all tablettidega, onu süstib insuliini, aga nemad kõik ülekaalulised.

Kas ma peaksin muret tundma, sest suhkruhaigust seotatakse ju tavaliselt ülekaaluga ja kõrge vererõhu ja vähese liikumisega, minu puhul need täppi ei lähe...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan korra perearsti juures ära käia ja teha analüüs hommikusest tühjakõhu veeniverest. Kui see on korras, pole vaja muret tunda. Glükomeeter on suhteliselt ebatäpne riist ja suhkurtõve diagnoosimiseks ei kõlba.
Teie sugulastel on 2. tüüpi diabeet, mis ilmneb vanemas eas ja on tõepoolest enamasti seotud ülekaaluga. Siiski on olemas ka 1. tüüpi diabeet, millesse haigestuvad noored normkaalulised inimesed. Sel juhul tekib siiski enamasti ka vaevusi - pidev janu, sage urineerimine, kaalulangus, pidev väsimus jne.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.