Anti-TPO, kolesterool 15.09.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lasin teha perearstil vereanalüüsi ja tulemuseks oli kõrgem anti-TPO ja sain saatekirja endokrinoloogile. Kuna järjekord on pikk, palun,andke nõu minu analüüsi osas. Kas see on tõsine kilpnäärme probleem, kuidas peaksin sellesse suhtuma? Samuti, mida arvate kolesterooli tõusust? Kas need võivad olla kuidagi ka omavahel seotud?

TSH 1,422 (analüüsi norm 0,4-4)
FT4 14,53 (analüüsi norm 11,5-22,7)
Anti TPO 79,6 (analüüsi norm 1)
LDL 3,76 (norm<3)

Glükoos 5 (norm4,1-6,1)

Teid ette tänades ja parimate soovidega murelik patsient.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kolesterooli tõus ei ole kuidagi seotud anti-TPO tiitri tõusuga. Kui Teie kolesterool on normist kõrgem, hindab perearst Teil teiste südame-veresoonkonnahaiguste riskitegurite esinemist ja võttes arvesse ka Teie sugu ja vanust, määrab lähema 10 aasta südamesurma riski (selleks on olemas vastavad tabelid). Kui risk on kõrge (üle 5%), tuleks tarvitada kolesterooli langetavaid ravimeid. Kui risk on madalam, piisab tervislikust toitumisest ja liikumisest.
Anti-TPO tiitri tõus näitab, et Teil on krooniline autoimmuunne türeoidiit. Tegemist on päriliku eelsoodumusega seisundiga, mille puhul esineb tavalisest suurem risk kilpnäärme talitlushäirete (enamasti alatalitluse) tekkimiseks. Momendil on Teie hormoonanalüüsid korras ja mingit ravi Te ei vaja, kuid edaspidi tuleb kord aastas kindlasti kilpnäärmehormoone kontrollida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.