Kilpnäärme hormooni taseme kõrgenemine 28.04.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul hakkasid probleemid tööl olles, kui tekkis tugev pearinglus. Kutsuti kiirabi, kes mõõtis vererõhku ja tegi EKG, mis olid korras. Enne seda juhtumit olin juba mitu nädalat täheldanud väsimust ja südamekloppimist. Mul on juba aastaid olnud kõrge vererõhk ja südamekloppimine. Tarvitan vererõhuravimeid. Ise tegelen aktiivselt spordiga. Pärast seda juhtumit töö juures hakkasid mul tekkima öösiti ja ka päeval ärevused ja seletamatu hirmutunne. Perearsti asendas teine arst, kes suunas mind uuringutele Ida-Tallina keskhaiglasse, mis on alles mai keskel. Ja määras ärevuse vastu Valocordini tilku. Järgmine päev tekkis jälle pearinglus, millega kaasnes tugev ärevus ja hirm, kutsusin kiirabi. Viidi haiglasse, kus midagi ei tuvastatud. Haiglas võetud vereproov näitas ainult S-TSH tulemust 6,07 ja perearstile kirjutati edasiseks raviplaaniks täpsustada kilpnäärme hormoonid. Läksin asendusperearstile, kellele näitasin pabereid antud vereprooviga ja juhtisin ta tähelepanu kõrgenenud näitajale, aga teda eriti see tulemus ei huvitanud. Kodus jälle olles ärevus, läksin siis psühhiaatri juurde, kuna enesetunne oli halb. Psühhiaater kirjutas antidepressandid. Enesetunne nädala möödudes ei ole paranenud. Vaatasin varemaid kilpnäärme uuringuid seoses oma vererõhuga ja kunagi pole see nii kõrge olnud. Kas mu murede põhjuseks võib siiski olla hormooni suurenemine ja kas perearst oleks pidanud sellel näitajale tähelepanu osutama? Aitäh

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH 6,07 mIU/l on minimaalselt üle normi, kuid see ei viita kilpnäärme ületalitlusele, vaid pigem võimalikule minimaalsele alatalitlusele (TSH on nn. peegelhormoon, mis liigub ületalitluse puhul normist madalamate ja alatalitluse puhul normist kõrgemate väärtuste suunas). Minimaalne kilpnäärme alatalitlus aga ei saa kuidagi olla Teie praeguste vaevuste põhjuseks, kuna Teie vaevused ei ole alatalitlusele iseloomulikud. Kilpnäärme alatalitluse puhul südametegevus aeglustub, tekivad tursed, patsienti valdab apaatia. Minimaalne alatalitlus kulgab hoopis vaevustevabalt. Seega ei ole Teie probleemid praegu kilpnäärmest põhjustatud ja see oli tõenäoliselt koheselt selge ka Teie asendusperearstile.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.