Kilpnäärme alatalitlus ja sellega seotu 15.12.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Ma ei tea, kuhu liigitama selle peaksin. Küsin siin, sest olen piisavalt juba arstil käinud ja ei lähe uuesti, enne kindel olen, et mul tõesti ka põhjust on. Nimelt on mul sünnist saati kilpnäärme alatalitlus, olen lühikest kasvu, kõhn ja heledanahaline. Enamasti vist ongi see normaalne sellise haiguse kohta. Nüüd on mul tekkinud veidraid kahtlusi. Nimelt liigestega. Räägitakse et organismis ikka erinevad organid ja nende puudujäägid mõjutavad kuidagi teineteist. Mul on ligi 3 aastat olnud veider probleem õlaga. Õlaringe tehes käivad väga ebanormaalsed raksud läbi. Joostes, vahel isegi sörkides hakkab õlg valutama. Isegi salli kaela pannes on õlg väga valutama hakanud. Käisin arstil ka, ei leitud midagi. Võeti vereanalüüs ja kahtlustati mandlite vigasust, tuli välja, et need olid siiski korras. Röntgen ka mitte midagi ei näidanud. Teen sporti ja ikka soovitati, et teeksin sporti, et siis paraneb. Ei ole mitte midagi paremaks muutunud. Rääkisin ühe inimesega, kes samuti palju arstidega kokku puutunud, ja ütles, et tal oli ka mingi liigesega sarnane asi ja leiti, et see magneesiumipuudulikus. On see võimalik, et ka mul võib see sama probleem olla? Hiljuti on hakanud parem põlv ka suvaliselt hetkel valutama, nagu oleksin kukkunud.

Sellega ei ole ma veel lõpetanud. Mu isal on südame rütmihäired ja madal vererõhk. Olen küll ise noor, 18 aastane, aga mul on samuti madal vererõhk. On olnud nii, et istun rahulikult kuskil ja siis järsku tekib selline ärevustunne sisse, süda hakkab nagu teistmoodi tööle. Igat südamelööki on selgesti tunda ja natuke hiljem hakkab ka seest keerama seetõttu. Et kas see võib olla südame rütmihäire? Nii palju, kui lugenud olen, on kilpnäärme puudulikkus seotud kuidagi ka südame rütmiga ja isegi magneesiumi kogusega kehas. Kas ma peaks pöörduma arstile ja laskma kontrollida mõlemat, nii magneesiumi kogust kehas kui ka südame rütmi või ma lihtsalt mõtlen üle?
Võib-olla pöördun vale teemaga Teie juurde, aga olen kuulnud oma arstilt Adojaanilt, et kilpnääre mõjutab paljusi teisi organeid kehas.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teie kilpnäärme hormoonanalüüsid on asendusravi foonil korras, ei põhjusta kaasasündinud alatalitlus liigesvaevusi ega rütmihäireid. Liigesvaevused on noortel inimestel kõige sagedamini seotud traumadega (see ei pea olema luumurd, võib olla ka lihtsalt sidemete venitus, liigese põrutus jne.) või algava reumatismiga (seepärast tunti huvi ka Teie mandlite vastu). Kui röntgen ega vereanalüüsid midagi ei näita, pole vaja liigselt muretseda. Võimlemine ja tervisesport kahjuks ei tule.
Madal vererõhk on Teie vanuses täiesti normaalne ja kui keskendute oma südamelöökide kuulamisele, siis neid ka kuulete. Tervel noorel inimesel, kes toitub normaalselt, magneesiumivaegust ei esine.
Paneb mõtlema, miks tunnete oma vanusele mittekohast ärevust oma tervise pärast. Kas Teie perest või sõpradest on keegi tõsiselt haige?
Kaasasündinud adekvaatselt ravitud hüpotüreoos ei tohiks Teie eluväljavaateid kuidagi kitsendada ega panna Teid end haigena tundma.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.