Uuesti tekkinud kilpnäärme alatalitlus 30.08.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kirjutasin teile ka eelmisel nädalal oma TSH järsu muutuse kohta.Juuli lõpuks olin saanud siis TSH pärast 7 kuud normi, oli 0,790. Kuna olen ka IVF-i järjekorras, on lasknud naistearst määrata TSH tihedamini. Augusti keskel oli aga TSH järsku 4,38. Olin siis analüüside andmise ajal natuke tõbine ja minu arst ja ka Teie arvasite, et äkki see põhjustas sellist järsku muutust lühikese aja jooksul. Küsisin veel Teie käest, kas võiksin hakata võtma 100mq, kuna nagunii rasestudes suurendatakse rohu doosi. Võtsingi siis juba 4 päeva 100mq päevas ja uskusin väga, et seekord on TSH normis, sest palavikku mul enam ei ole, nohu on veel küll. Täna käisingi tegemas uut analüüsi ja olen täitsa masenduses, sest nüüd näitab TSH juba 5,27. Olen täiesti segaduses ja meeleheitel, mis minuga toimub! Võtsin ju ometi isegi suuremat doosi kui enne ja TSH ikka tõuseb, mis võib ometi seda põhjustada, kardan kõige hullemat juba, miks ei mõju see L-türoksiin mulle enam ja alatalitlus uuesti süveneb? Ometi oli ju juuli lõpuks peale 7kuulist 75mq võtmist TSH 0,790 ja nüüd ei saa isegi 100mq TSH-d normi. Kirjutan ka teised näidud, mis mul täna mõõdeti S-fT3 5,36 S-fT414,2 ja S-TSH 5,27 siis.Varem olid mul S-fT3 ja S-fT4 ka korrast ära, aga nüüd on need ju normis, aga TSH jälle kõrge. Sain Teilt eelmisel korral väga positiivse "süsti" ja lootuse lapsesaamise õnnestumises, nüüd aga kardan väga, mis minuga toimub ja ka seda, kas teie arvates on ikka väga midagi korrast ära. Olen juba täiesti lootuse kaotanud, võib öelda isegi, sest soovin last juba 3 aastat, kuni avastati see probleem ja tundub, et väga raske ja keeruline on saada TSH püsivalt kontrolli alla. Palun aidake ja öelge, mis võib ometi seda põhjustada, et rohi enam ei mõju või siis mõjub ja võib olla mingeid muid tegureid, mis TSH-d niimoodi kõigutavad. Ma ei ole endokrinoloogi vastuvõtul üldse käinud, kas nüüdses olukorras oleks see hädavajalik ja kui, siis kuidas saada Teie vastuvõtule. Äkki oskate ka öelda, kas on mingeid toite või ravimeid, mis võivad TSH-d niimoodi mõjutada ja miilist rohu doosi ma nüüd edasi võtma peaksin, kas 100 või siis juba 150? See on nii kummaline, varem mulle ju ometi sobis ideaalselt 75mq, ei tea, mida teha, palun aidake! Hirm on suur, aga olen väga õnnelik, et on olemas selline võimalus Teiega suhelda! Ette tänades ja väga vastust ootama jäädes, M.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie juhtum näitab kujukalt, mis saab, kui klammerduda numbritesse. Uskuge mind, juhtunud ei ole Teiega mitte midagi! TSH muutused on tingitud tõenäoliselt kõrvalistest asjaoludest, ka laboriviga võib anda oma osa. Täpsustaksin veel ka teiste näitajate osas - S-fT4 ei saa kuidagi olla 414,2 (mis ühikutes?). Siin on mingi viga (14,2 ?). S-fT3 on usutav ja tõepoolest normis.
Soovitan jätkata rahulikult L-türoksiini 100 mcg päevas (igal hommikul pool tundi enne sööki) ja kontrollida hormoonanalüüse mitte varem kui 1 kuu möödudes.
Lõpuks rahu, ainult rahu! Aega läheb, aga asja saab. Kui liiga palju närveerite ja pidevas pinges olete, on loodusel keerulisem toimida. Rahvatarkuski ütleb, et iga asi tuleb omal ajal (või veidike hiljem).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.