Kilpnäärme suurenemine 07.05.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Mul on mure. Väiksest peale on mul kilpnääre olnud natukene suurem kui teistel. Kuid mulle tundub, et mõni päev on see eriti esiletungiv, samas teine päev väiksem. Ka see on juba ammusest ajast, aga mõtlesin uurida. Millest võib see olla tingitud? Kas see võib mõni haigus olla? Arengult, kehakaalult olen täiesti normides. Mida tuleks ette võtta?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt tuleks siiski kindlaks teha, kas kilpnääre on ka tegelikult normist suurem. Selleks soovitan teha kilpnäärme ultraheliuuringu, mille käigus kilpnääret mõõdetakse ja arvutatakse maht. Olete juba 17-aastane ja seega võib Teie kilpnääret hinnata vastavalt täiskasvanute normidele. Täiskasvanud naise kilpnäärme maht võib olla kuni 18ml.
Kui maht peaks tõepoolest ületama selle piiri, tuleks teha ka teised täpsustavad uuringud (hormoonid, antikehade tiiter), et suurenemise põhjust selgitada. Soovitan pöörduda oma perearsti poole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.