kilpnäärmehormoonid ja rasestumine 01.07.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lp. dr. Ambos
Olen 33 aastane naine ja umbes 9 kuud püüdnud teist korda rasestuda (olemas 4 aastane tütar). Poolteist kuud tagasi tekkis silmaarstil kahtlus, et mul võib kilpnäärmega midagi korrast ära olla. Perearst lasi teha vereproovi ja selguski, et tegemist on kilpnäärme põletiku + (kerge) alatalitlusega. Sain kohe ka rohud peale. Endokrinoloogile on aeg augusti lõpus, aga mu kibedad küsimused ei anna nii kaua oodata.
Nimelt kuidas siis ikkagi kilpnäärmehormooni vähesus takistab edukat rasestumist? Tean seost polütsüstiliste munasarjase ja kilpnäärme hormooni vahel. Aga oletame et polütsüstilisi munasarju ei ole ja et OV toimub (4 kuud mõõdetud basaali ja vooluse jälgimise põhjal julgen seda loota).
Kas kilpmäärmehormooni puudus võib põhjustada mingi üliväga varase katkemise või takistusi viljastatud munaraku pesastumisel? Ma tean, et üldiselt võib küll katkemist põhjustada, aga küsimus selles, et viimased kuud on OV ja päevade vaheline aeg olnud mul väga vaevaline: süda on paha, rinnad väga valusad ja suured, lisaks alakõhu valu, mis kestab ligi kaks nädalat ning lakkab mõni päev enne päevi. Kas võib olla, et olen iga kuu "natuke rase"?
Või kas äkki kilpnäärmehormooni juurdevõtmine tablettindena võib selliseid häireid põhjustada alguses?
Ette tänades,
K.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt määras perearst Teile väikeses annuses sünteetilist kilpnäärmehormooni L-türoksiini. Kui lähete augustis endokrinoloogi vastuvõtule, on Teie hormoonanalüüsid loodetavasti täiesti korras. See ei pruugi aga veel tähendada peatset rasestumist, sest viljatuse põhjused on sageli kombineeritud ja nende väljaselgitamine komplitseeritud.
Kuidas kilpnäärme alatalitlus rasestumist takistab, pole päris üheselt selge. Üks võimalik mehhanism on üle kõrgenenud prolaktiini taseme, mis mõjub pärssivalt nii munasarjade kui ajuripatsi talitlusele. Tõenäoliselt on on kilpnäärmehormooni vaegusel ka vahetu toime sugufunktsioonile. Otseselt kilpnäärme alatalitlus ovaariumide polütsüstilisust ei põhjusta, kuid pikemaajaline anovulatsioon ja munasarjade talitlushäire võib sellega lõppeda.
Kindlasti ei põhjusta L-türoksiin Teile kirjeldatud premenstruaalseid vaevusi.
Soovitan varuda kannatust ja pidada regulaarselt nõu nii oma günekoloogi kui endokrinoloogiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.