rasestumine pärast kilpnäärme oppi 11.04.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen aastaid hädas olnud kilpnäärme alatalitusega ja kui nüüd enam tabletiravile ei allunud lõigati mul kogu nääre ära. Tarbin nüüd l-tyroksiini. Tean et see pole rasestumise puhul takistuseks, lihtsalt peab hoolikamalt jälgima, kuid tahtsin teada et millal võiksin mõelda raseduse peale. Opist möödas varsti kolm kuud. Enne oppi ütles arst et esimesed 4 kuud on taastumise aeg ja jälgitakse palju peab rohtu võtma, et pärast seda võib mõelda rasedusele.

Kui pikka aega taastumiseks soovitate ja mida peaks silmas pidama rasedusele mõeldes. kas peaks ennem mingeid vitamiine võtma? kas läbitud haigus ja võetav rohi võivad mõjutada rasedust-last?

Tänud vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Raseduse planeerimisel on kõige olulisem, et kilpnäärmehormoonid oleksid asendusraviga stabiilselt korras. Sama mõtles ka Teie raviarst, kui rääkis esimesest 4 kuust kui taastumise ajast. Nii ongi.
Mingeid erilisi vitamiine võtta pole vaja. Varasemad kilpnäärmeprobleemid ja asendusravi last ei mõjuta. Hormoonanalüüse tuleb siiski teha ka paar korda raseduse ajal ja vajadusel L-türoksiini annust suurendada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.