Antikehad 24.04.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen Teie poole pöördunud sügisel oma küsimustega, nüüd jälle,kuna oma arstile aeg 14.maiks. 15. september 2008.a. opereeriti minul terve kilpnääre,kuna vasak pool oli hakanud kasvama ja biopsiaga leiti pahasid rakke. Kirurgile oli paber follikulaarse vähi kahtlusega,kuid mäletan et tohter ütles,et ei tohi võtta seda kui vähki, ka tugeva põletiku tulemusel võib selliseid rakke esineda, täpsema info saab siis kui kilpnääre lõigatud ja uuritud. Esialgsel uurigul operatsiooni käigus vähirakke ei leitud ja vähirakkude ilmnemisel pidi minuga ühendust võetama,kuid 11 päeva mõõdudes pöördusin ise kabineti õe poole,et vastust saada,kas korras või mitte. Esimene L-thyroxini annus 1 tbl päevas oli väike, hakkasin võtma poolteist. Novembris käisin endokrinoloogil, kõik näitajad oli normis,nüüd võtan eythyrexi poolteist tbl . Minu küsimus on see,et kuna mul kubeme piirkonnas kaks suuremat nö muna ja olid kubemepiirkonnad valulikud,tegi perearst kõik vereanalüüsid ja sealt ilmnes,et kilpnääre toodab antikehasid. Kas see on normaalne, kuna minu arst ütles,et võib veel toota(samas kilpnääre opereeriti ära),kuna mul oli põletikuline kilpnääre ja kuigi on lõigatud ,siis see võtab aega.Aga mida tähendavad antikehad ja miks neid toodetakse?
Kas öine kuumuse tunne võib olla sellest?Ma ei higitsa otseselt,kuid hästi tihti on öösel magades väga palav mingil hetkel? Ette tänades

Jane

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil ei olnud kilpnäärmevähki, vaid tegemist oli tõenäoliselt autoimmuunse türeoidiidiga. Lõikuse käigus on enamus kilpnäärmest eemaldatud, kuid väike osake häälepaelu innerveerivate närvide läheduses jäetakse alles, et neid närve mitte vigastada. Teie kilpnääre antikehasid ei tooda (ega olegi kunagi tootnud), seda teeb hoopis Teie immuunsüsteem. Nii kaua, kui Teie organismis on kasvõi minimaalne kilpnäärmekoe jääk, püsib antikehade tiiter normist kõrgemana.
Seega pole kõrgele antikehade tiitrile mõtet tähelepanu pöörata (need antikehad ei kahjusta ühtegi organit peale kilpnäärme ja kilpnääret Teil ju enam praktiliselt pole) ega seda tulevikus enam määrata. Need antikehad ei põhjusta higistamist. Võtke piisavas annuses L-türoksiini, käige regulaarselt kontrollis ja Teie tervis püsib korras.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.