Pikkuskasv 15.06.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mina olen see 14-aastane tüdruk, kes muretses oma pikkuse pärast (177 cm). Te vastasite, et röntgenpildi põhjal võib järeldada, et kasvan veel 2-3 cm. Tahtsin küsida, kas on võimalik minu kasvamist peatada? Kas on mingi võimalus, et ma üldse enam ei kasva (arvestades, et pole 9 kuud kasvanud, kuid menstruatsioon pole alanud) ja jään selle pikkuse juurde, mis praegu on? Kas vereanalüüs näitaks midagi täpsemat minu kasvu kohta?
Ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Vereproovis on näha kasvuhormooni sisaldus ja see aitab arstidel eristada normaalset pikakasvulisust haiguslikust gigantismist. Tõenäoliselt tuleb kontrollida ka kilpnäärme talitlust, suguhormoonide taset jm. tegureid, mis kasvu mõjutavad. Lisaks on arstil vaja Sind läbi vaadata, saada ülevaade Sinu ealisest arengust, kehaehitusest jne. Inimene on üks tervik ja kasvamine-küpsemine keeruline protsess. Seega soovitan veelkord pöörduda esmalt perearsti ja siis saatekirjaga lasteendokrinoloogi poole. Nõu ja tuge saad oma vanematelt. Kirja teel pole sellistel juhutudel diagnoosi panemine võimalik.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.