hormoonidest 14.04.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 24-aastane naine. Juba 15-aastaselt hakkasid mu juuksed halliks minema, olen selle pärinud ühelt oma vanemalt. Praeguseks on umbes pool pead hall. Viimase 5 aasta jooksul on mu juuksed üsna lahtised, peale pesu tuleb palju ära. Muidu on karvakasv üsna rohke.
Olen võtnud ligi 2 aastat beebipille (logest), kuid need lõpetasin juba 2 aastat tagasi. Pärast seda lõi välja akne, millest olen nüüdseks ravimite abiga jagu saanud/saamas. Peale pillide lõpetamist on ka menstruatsioonide vahe muutunud senise 28 päeva asemel 30-32 päevaseks. Muidu on menstruatsioon ikka iga kuu.
Mulle tundub, et hormoonid võivad olla natuke sassis, aga kas on põhjust muretseda? On need asjad üldse omavahel seotud või on see juhus? Kas on olemas mingeid teste, et kontrollida?
Tänan ette.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kirja põhjal ei oska küll arvata, et Teil hormoonid "sassis" võiksid olla. Juuste varane hallinemine on pärilik, nagu isegi olete aru saanud. 30-32 päeva on Teie kehaomase menstruaaltsükli pikkus ja see ei erine normist. Pillide võtmise ajal on tegemist nn. pseudomenstruatsiooniga, mis tuleb täpselt sel ajal, kui pillide järgi ette nähtud.
Juuste väljalangemise põhjused on väga erinevad sobimatutest juuksehooldusvahenditest vale toitumise ja stressini. Igaks juhuks võiksite perearsti juures kontrollida kilpnäärme talitlust (eriti, kui perekonnas on kilpnäärmehaigus).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.