5-alfa amülaas 07.01.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere,
Küsimus selline, et kuidas määratakse 5-alfa reduktaasi?
Kui rasunäärmetes on suurenenud ensüüm 5-alfa reduktaasi aktiivsus, kas see võib tingida naha suurema tundlikkuse hormoonile ja tekitada seega ka langukarvade kasvu kogu kehal? 5-alfa reduktaas ja 17-ketosteroid mõjutavad hirsutismi siis kas võib olla ka karvanääpsu tundlikkus sellega kuidagi seotud?
Olen lugenud, et androgeenide bioloogiline toime sõltub ensüümide toimest.
Ette tänades,
Tiina

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
5-alfa reduktaasi Eestis määrata ei saa ja otsused karvakasvu liigsuse ja selle põhjuste kohta tehakse kliinilise leiu, testoserooni (vaba testosterooni indeksi), dehüdroepianrosteroonsulfaadi, 17-OH progesterooni ja androstenediooni väärtuste alusel. Arvan, et see nomenklatuur on hüperandrogeneemia uurimiseks piisav. Saame teada, kas meessuguhormoonide liigtootmine lähtub munasarjadest või neerupealistest ja seejärel saame raviga vastavat organit ka mõjutada.
5-alfa reduktaas on lokaalse toimega kudes toimiv ensüüm, mille sisaldus vereplasmas polegi kuigi informatiivne. Karvanääpsu tundlikkus androgeenidele on tõepoolest seotud 5-alfa reduktaasi aktiivsusega ja suuresti ka pärilikult määratud. 5-alfa reduktaasi aktiivsuse mõjutamiseks momendil vahendid ja võimalused puuduvad.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.