androgeenid 07.03.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Probleem selline, et kui on rasunäärmetes 5-alfa reduktaasi aktiivsus tõusnud, siis se tingib suurema tundlikkuse hormoonile,,, tean et androgeene toodetakse ka keharasvas ja kui neid on seal liiga palju, siis võivad kehale heledad karvad kasvama hakata.... Palun öelge kas keharasvas olevaid androgeene on võimalik ka kuidagi muul moel mõjutada kui ainult pillidega,,, kehakaalu ja toitumist olen juba teinud, natuke paranenud olukord a mitte väga.
Kui ei ole võimalik mõne muu meetodiga neid mõjutada, siis milliseid pille soovitate?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Saan aru, et probleemiks on ülekaal ja liigne karvakasv. Tõepoolest, need probleemid esinevad sageli üheaegselt. Sageli on põhjuseks polütsüstiliste ovaariumide sündroom ja lisaks karvakasvule esineb ka menstruaaltsükli häireid ja võib esineda viljatust. Kõigepealt soovitan pöörduda günekoloogi vastuvõtule, kes selgitab, kui tõsine on probleem. Kergetel juhtudel piisab kaalu langetamisest, raskematel juhtudel tuleb kasutada hormoonravi (pillid). Igal juhul tuleb varuda kannatust, sest ravi on pikaajaline ja kiiret edu ei ole võimalik saavutada ei kaalu lngetamisel ega karvakasvu vähendamisel.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.