Kas peaksin jätkama L-Thyroxini võtmist? 30.11.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 45 aastane naine.Aastast 2002 diagnoositi mul kerge kilpnäärme alatalitus ja olen sellest ajast võtnud 50 mg. L-Thyroxini päevas.Kui 12,04,06 oli minu TSH veel 0,923 siis 27,06,07 oli TSH juba 4,07 Kuid tõsised probleemid tekkisid peale 1,5 kuu tagust munasarjade kõrvalt lõigatud väga suure keerdus süsti eemaldamisega.Igistan kohutavalt ja käivad kohutavad kuuma hood.Eriti öösel.Magan väga halvasti.Mitmed korrad on hommikuks tõusnud vererõhk.Mul on olnud varem üldiselt madal vererõhk.Tunnen kohutavat väsimust.Lõikusega tegelenud arstid,ütlevad,et nende poolt peaks asi korras olema,aga kuna viimane kilpnäärme analüüs,nimelt TSH oli 5,290,soovitasid nad kontsulteerida endokrinoloogiga.Kuna mul puudub sünnist saati emakas,tehti minule ka analüüs FSH,mis oli 131 ja östradiool,mis oli 159.Munasarjad on mõlemad olemas.Proovisin kaks nädalat olla ilma L-Thyroxinita.Igistasin vähem,kuid ka siis ei tundnud end täiesti hästi.Paigas,kus elan käib kilpnäärme arst,vaid korra kuus ja ka siis on kõik kohad kohe täis,ei tea,millal sinna pääsen.Seetõttu olen teile väga tänulik,kui saaks mingi soovituse,mida selle kilpnäärme rohuga tegema peaksin.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
See, et aastatega vajadus L-türoksiini järele mõnevõrra suureneb, on täiesti tavaline. Tõenäoliselt on Teil kilpnäärme alatalitluse põhjuseks krooniline autoimmuunne türeoidiit. Kilpnäärme talitlus hääbub selle toimel tasapisi ja 50 mikrogrammi L-türoksiini on minimaalne asendusravi annus, millest piisab tavaliselt esimestel aastatel. Edaspidi on tarvis annust hormoonanalüüside kontrolli all järk-järgust tõsta. Seda soovitan nüüd Teilegi. Nimelt hakake esialgu võtma poolteist tabletti s.t. 75 mikrogrammi L-türoksiini päevas. Uue hormoonanalüüsi võiks teha poole aasta pärast.
Teie halb enesetunne on aga tõenäoliselt seotud saabunud kliimaksiga, millele munasarjatsüsti lõikus võis kaasa aidata. Sellele viitab ka kõrge FSH. Arutage probleemi oma günekoloogiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.