liigne karvakasv näol 10.03.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

TERE
Olen 24 aastane naine.Mure selles ,et juba pikemat aega on mul näo piirkonnas tihenenud karvakasv ja menstruatsioon lükkub iga korraga umbes nädalaega edasi. Endrokrinoloog ütles ,et suhkur veres mõjutab mu hormoone ja samas ka munasarju ,millest on tingitud mesise häired.Arst kirjutas mulle Metforal 850 ravimit .Sooviks teada teie arvamust, kas see on õige ravi ja kas mul on lootust kunagi nendest karvadest lahti saada?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt on tegemist polütsüstiliste ovaariumide sündroomiga, mille puhul esineb liigne karvakasv, ülekaalulisus, menstruaaltsüklihäired. Günekoloogilisel ultraheliuuringul leitakse munasarjade tsüstilisus. Liigse karvakasvu põhjuseks on ülemäärane meessuguhormoonide tootmine polütsüstilistes munasarjades ja rasvkoes. Ravis on oluline kaalulangetamine ja meessuguhormoonide sisalduse normaliseerimine veres. Selleks kasutatakse hormonaalseid kontratseptiive (näiteks DIANE), raskematel juhtudel ka spetsiaalseis antiandrogeene (ANDROCUR). Meessuguhormoonide taseme alanedes väheneb ka liigne karvakasv, kuid see toimub aeglaselt (toimet hinnatakse 6 kuu möödudes) ja visalt.
Enamasti on sellistele patsientidele omane ka kõrge insuliini tase ja kalduvus diabeedile. Seepärast peetakse soodsaks metformiini toimet, mis vähendab insuliinresistentsust ja aitab mõnel patsiendil ka kehakaalu vähendada. Otseselt karvakasvule metformiin ei mõju.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.