Hirsutism 26.10.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minu probleemiks on hirsutism. Olen eluaeg olnud tugevama karvakasvuga, kuid eriti intensiivistus karvakasv 16-aastaselt, kui kõhule ja rinnale hakkasid pikemad karvad kasvama. Perekonnas pole karvakasv isegi meestel tugev olnud. Aja möödudes on karvakasv läinud pidevalt intensiivsemaks, ka näol ja sõrmedel/varvastel on pikemad karvad, mis tumedamaks lähevad. Käisin oma murega günekoloogi juures, kes hormoonide tasakaalus midagi imelikku ei leidnud, menstruaaltsükkel on normaalne. Kilpnäärmega enda teada probleeme pole esinenud. Mis võib veel olla hirsutismi põhjuseks ja kas sellele oleks ka mingit ravi? Olen kuulnud,et hirsutismi võib ravida spironolaktooniga?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt - hinnang karvakasvule on äärmiselt subjektiivne. See mis ühele on tavapärane ja aktsepteeritav, viib teise ahastusse. Püüdke oma günekoloogi või perearsti abil olukorda objektiviseerida. Kas ka neile tundub, et Teie probleem on liigne kasvakasv?
Karvakasvu intensiivsuses on suur roll pärilikkusel. Tavaliselt on tumedajuukselistel ja tõmmumatel inimestel ka karvakasv intensiivsem ja ka kehal paiknevad karvad tumedamat tooni ja seega rohkem märgatavad. Lõuna-Eurooplastel ja Lähis-Idas elevatel rahvastel on ka naistele iseloomulik pärilikult intensiivne karvakasv.
Oluline on kehakarva asukoht - kas on tegemist nn. androgeensõltuvate piirkondadega, kus karvakasvu mõjutavad meessuguhormoonid või mitte. Androgeensõltuvad piirkonnad on näol ülahuule ja lõua piirkond ("vuntsid ja habe"), rind, suguelundite piirkond ja reied, kõhu alaosa ja keskjoon. Seljal ja käsivartel ei ole karvakasv kuigivõrd hormoonidest mõjutatud.
Naise organismis toodavad meessuguhormoone munasarjad ja neerupealised. Meessuguhormoonide liig ei põhjusta neise organismis ainult karvakasvu rohkenemist, vaid ka menstruaaltsükli häireid ja viljatust. Seepärast on kahtlemata oluline meessuguhormoonide taset jälgida ja liia korral tasakaal taastada. Kõige levinum meessuguhormoonide liia põhjus on polütsüstiliste ovaariumide sündroom, mille puhul toodavad liias meessuguhormooni polütsüstiliseks muutunud munasarjad.
Kui tsükkel on korrapärane, ovulatsioonid toimuvad, munasarjad on normaalse ehitusega ja messuguhormoonide tase on normis, on liigne karvakasv pigem kosmeetiline probleem, mis tingimata ravi ei vaja. Olukorda parandab enamasti hormonaalne kontratseptsioon (beebipillid), mis tõstab naissuguhormoonide taset organismis ja pärsib karvakasvu. Spironolaktoon on neerupealiste koore talitlust pärssiv ravim, mis mõnevõrra võib vähendada ka neerupealistes meessuguhormoonide tootmist. See ei pruugi sugugi alati toimida ja ravi peab toimuma kindlasti arsti valvsa pilgu all. Igal juhul on karvakasvus toimuvad muutused alati väga aeglased, mistahes raviviisi efektiivsuse üle saab otsustada alles poole aasta pikkuse ravikuuri järel.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.