kilpnäärme ületalitlus ja rasedus 16.01.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen põdenud kilpnäärme ületalitlust, aga ravi lõppes (Tiotil) pool aastat tagasi - siis olid näidud normis. Nüüd olen 4 nädalat rase, sellest ka küsimus -
Kas rasedus võib esile kutsuda uuesti kilpnäärme ületalitluse? Kuidas ületalitlus rasedale mõjub - miks on rasedus siis raskemini talutav? Millised on sümptomid?

Lugupidamisega,
Helen

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui kilpnäärme ületalitluse põhjuseks oli difuusne toksiline struuma (autoimmuunne kilpnäärmehaigus), siis rasedus tõenäoliselt haiguse ägenemist esile ei kutsu. Suur tõenäosus haiguse ägenemiseks ja ületalitluse taastekkimiseks on hoopis peale sünnitust. Siiski peate tingimata esimesel võimalusel hormoonanalüüsi tegema ja kilpnäärme talitlust kontrollima.
Ületalitlus ei kahjusta tavaliselt loodet, põhjustab aga vaevusi rasedale (kaalulangus, südamepekslemine, kõhulahtisus, üldine kurnatus), mille foonil on eriti raseduse teisel poolel enesetunne oluliselt halvem. Siiski võib vajadusel ka rasedat medikamentoosselt ravida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.