kilpnäärme suurenemine 14.12.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

4 aastat tagasi kui ootasin oma 3 last avastati ületalitus.kodulinna arst kirjutas välja rohud, mida ämmaemand ei kiitnud just heaks ja saatis mind tartusse. seal selgus, et ei pea rohtu võtma ja kõik järgnevad analüüsid olid korras.siis tehti ka ultraheli ja kõik oli korras. peale lapse sündi tegin ka analüüsi ja oli ka korras. kuid nüüd on juuksed väga lahti ja süda vahel puperdab ja ka tsükkel on sassis. läksin siis perearsti juurde ja selgus et on ületalitus.endokrinoloogile saab aja, kuid tahaks teada kas aeroobikat võib teha? trennis ja peale trenni tunnen ennast hästi, süda ei klopi.küsiks veel kas ületalitus võib tekkida sellest, et oli vahepeal päris pikk närviline ja stressis perjood.käin pereterapeudi juures ja nüüd olen rahu tagasi saanud.olen 35 a .tahaks veel küsida kas peaksi nenne günekoloogi juures ära käima kui endokrinoloogi juurde lähen? suured tänud et te tahate vastata ja aidata inimesi!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Vastan järjekorras:
1.Ei ole küll näinud Teie analüüse ja ei tea, kui raskekujulise ületalitlusega on tegemist. Siiski arvan, et olete noor ja peale kilpnäärmehaiguse midagi tõsisemat ei põe. Tervisesporti (ka aeroobikat) võite jõudumööda teha. Teie enesetunne ütleb Teile kõige paremini, milline koormus on paras ja milline liig. Ei soovita praegu osa võtta võistlustest ja nõuda endalt füüsilise vormi paranemist.
2. Kilpnäärmehaigus on Teil juba aastaid (tagasihoidlik ületalitlus oli ka 3 lapse kandmise ajal). Uut ägenemist võis tõepoolest provotseerida ka stress.
3. Günekoloogi juures pole enne endokrinoloogi külastamist käia vaja, kui Teil sellele arstile kaebusi ei ole. Sassis tsükkel on tõenäoliselt seotud praegu siiski kilpnäärme ületalitlusega ja läheb kilpnäärmeraviga korda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kilpnäärme suurenemine

Käsin kilpnäärme ultrahelis, kuna 2015 aastal tuvastati kerge suurenemine (23 cc3).

Seekord selline vastus: Kilpnäärme struktuur ühtlane, sõlmi esile ei tule. Parem sagar mõõtmetega 2,2x1,9x6,2 ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ega Te ise palju ära teha saa. Kilpnääre on viimase 8 aastaga mõõdukalt suurenenud, kuid sõlmelisi muutusi seal ei ole. Kilpnäärme talitlus on korras - TSH on ideaalses normis.
Kui kilpnäärme ...

Loe edasi

Kilpnäärme mahu (ml) suurenemine aastaga 2x

Tere!

Sooviks teada, kas kilpnäärme mahu suurenemine ühe aastaga 2x võib olla OK, kui hetkel on maht veel normi piires (täpselt ülempiiril)? Aasta tagasi oli kogu kogu kilpnäärme maht 8 ml ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui ultraheliuuringu tegid erinevatel aastatel erinevad arstid, on võimalik ka teatud mõõtmisviga. Siiski arvan, et mõningane suurenemine on tõepoolest toimunud (ka sõlme läbimõõt on suurenenud). ...

Loe edasi

Kilpnäärme talitus raseduse lõpus

Tere.
Olen 38 nädalat rase ja alles nüüd avastati, et mul võib olla kilpnäärme talitushäired. TSH oli 10, muid näitajaid ei tea hetkel. Kuidas see mõjutab nii hilises staadiumis rasedust?
Kilpnäärme ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tegemist on mõõduka kilpnäärme alatalitlusega ja raseduse lõpus see lootele kuigivõrd mõju ei avalda.
Suure tõenäosusega on tegemist kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga ja kindlasti ...

Loe edasi

Kilpnäärmeprobleem

Avastati mitu aastat tagasi kilpnääre, algul polnud asi nii hull, aga nüüd viimased kuud on ikka nii jubedalt pooma hakanud ja õhupuudus on ja neelates tunnes, et mingi suur tükk häirib mind jubedalt!!

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnääre on ju meil kõigil, siin pole midagi avastada! Kas kilpnääre ka haige on, on iseasi. Teie puhul piisab kilpnäärme ultraheliuuringust, mis tuvastab, kas tegemist on kilpnäärme suurenemisega ...

Loe edasi

kilpnäärme suurenemine

Tere,
6 aastat tagasi on tuvastatud kilpnäärme suurenemine. Võetud proovid on näidanud, et toksiine ei eralda ja tegemist healoomulise kasvajaga. Endokrinoloog on seni seisukohal, et kui kaelal segama ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui kilpnäärme talitlus on korras (nagu kirjutate), ei ole Teie vaevused kilpnäärmega kuidagi seotud ning kilpnäärme operatsioon Teid neist ei vabasta. Kilpnäärme mahuline suurenemine võib ...

Loe edasi

kilpnääre ja rasedus

Tere. Olen 34 aastane ja mõned aastas tagasi otsustanud lapse saada kuid tulutult. Kuna uuringute järgi on kõik OK soovitati kannatlik olla. Pool aastat tagasi avastati kilpnäärme suurenemine ja praeguseks ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme suurenemine on üks asi, talitlushäired teine asi. Suurusega kilpnääre viljatust põhjustada ei saa. Kui aga suurenemisele kaasnes alatalitlus, võis see tõepoolest mõju avaldada. ...

Loe edasi

kilpnääre

Tere
Uuringul öeldi, et kilpnäärme parem sagar on suurenenud ja kogu kilpnäärme struktuur on väga ebaühtlane. Mis see tähendab? (arstini on veel kuu aega, aga uudishimu vaevab)

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Üksnes kilpnäärme ultraheliuuringu põhjal kahjuks täpset diagnoosi panna ei saa. Olulised on ka hormoonanalüüs ja spetsiifiliste antikehade määramine. Mõõdukas suurenemine ja ebaühtlane struktuur ...

Loe edasi

kilpnäärme suurenemine

Aeg ajalt siis kilpnääre suureneb,nii et arst ütleb,et tuleb välja ja näha on ka,kas see viitab ala või ületalitlusele?uuringud veel tegemata.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme suurusel ei ole seost kilpnäärme talitlusega. Kilpnäärme suuruse täpsustamiseks soovitan teha ultraheliuuringu, kilpnäärme talitluse kohta annab informatsiooni hormoonanalüüs.
Loe edasi

kilpnääre

Kas kilpnäärme haigusega vöib esineda köha

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Laste puhul, harva ka täiskasvanutel, võib kilpnäärme suurenemine põhjustada "köhatamist". Rögaeritust ja hoogudena esinevat köha kilpnääre ei põhjusta.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnääre

Mis onpt. sõlmeline struuma ja türeotoksikoos?Mis on Hashimoto türeoidiit?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Sõlmeline struuma on kilpnäärme suurenemine sõlmeliste vohandite tekkimise tõttu (enamasti on tegemist follikulaarsete adenoomide või kolloidtsüstidega - mõlemad on healoomulised muutused).
Loe edasi



Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: