kilpnäärmest tulenev probleem- kehakaalu pidev tõu 13.07.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lgp. Dr.07.07.1999 opereeriti kilpnäärme vasak sagar, milles üks suurem ja rida väiksemaid sõlmi. Eemaldati ka parema sagara sõlmest haaratud alumine tipp. Kliiniline diagnoos struma polynodosa. Nüüd pean võtma L-Thyroxini ja diagnoos on hypothyreosis sanata. Viimased näidud on TSH-1,77 JA FT4-17,3 Kolesterool on mul väga kõrge 9,1 alandamiseks tarvitan ravimit Lipostat. Nüüd on kol.5,4 22.03.2006. Südame rütmohäireid on ka vähemaks jäänud, kuid mulle teeb muret minu kehakaal. LIHA JA MAGUSAT ma peaaegu üldse ei söö, käin kepikõnnil iga päev 5 km. rohkem ei jõua ja mu kehakaal aina tõuseb. Olen 1.61 pikk ja kaalusin pidevalt 55 kg. nüüd aga juba üle70kg. Lugesin, et kilpnäärme hormoon tekitab kehakaalu tõusu? Olen 56 aastat vana. Kas on muid võimalusi minu kilpnäärme edasi toimimise toetuseks? Mu keha ei ole mitte prink, vaid pehme lotendav. Olen ahastuse äärel! Lugupidamisega.E.R.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme hormoon EI TEKITA kehakaalu tõusu, pigem vastupidi, kaalutõusu võib tekitada kilpnäärmehormooni puudus (alatalitlus). Teie hormoonanalüüsid on täiesti korras ja seega pole Teie puhul kehakaalul kilpnäärmega mingit pistmist. Ka Lipostat ei ole põhjuseks.
Tõenäoliselt on tegemist päriliku eelsoodumusega ja kliimaksijärgse kaalutõusuga (kui olete naisterahvas). Mis siin ikka ahastada, tuleb tegutseda! Kepikõnd on väga hea ja füüsilist koormust on tõenäoliselt piisavalt. Tähelepanu toitumisele! See, et Te magusat vähe sööte, on hea, samas pole põhjust lahjadest lihatoodetest loobuda. Kõik otsustab ööpäevane kaloraaz, mis ei tohi ületada 1400-1600kcal. Õppige menüü koostamisel seda arvestama!
Esimeseks eesmärgiks olgu "mitte ühtegi lisakilo poole aasta jooksul"! Edaspidi võib mõelda ka kaalu langetamisele.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.