Tsüklihäired 30.04.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist! Olen 22 aastane neiu ning mul on puberteedieast saati menstruaaltsüklihäired. Menstruatsioon võib hilineda kuni kaks kuud. Ultraheli näitas, et mul on polütsüstilisus. Olen mitu aastat (pause pidades) joonud hormonaalseid kontratseptiive (Diane-35, Logest), kuid praegu ma neid ei joo ning menstruatsioon jääg jälle kaks kuud hiljaks. Kilpnäärmehormoonide sisaldus veres on normis, prolaktiini sisaldus oli 684 ng/ml. Kui tõsine on minu probleem? Kas on mingisuguseid rahvameditsiinilisi meetodeid, et normaliseerida minu tsüklit? Ma ei soovi ju pidevalt vaid pille tarvitada! Mida teha?
Ette tänedes, Inga.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie olukorra hindamiseks oleks vaja teada ka meessuguhormoonide näitajaid ja seda, kas menstruaaltsükkel on ovulatoorne. Tsükli ebaregulaarsusega võib leppida, probleemiks on väljavaated rasestumiseks. Ravimid nagu Diane-35 on lisaks tsükli korrastamisele ja kontratseptsioonile mõeldud ka meessuguhormoonide taseme langetamiseks ja edaspidise viljakusprognoosi parandamiseks. Arvan, et teil oleks põhjust leida endale naistearst, keda usaldate ja kellega saaksite asjad selgeks rääkida. Teil võib tema abi tulevikus vaja minna. Rahvameditsiinis pole sedavõrd asjatundja, et oskaksin Teile midagi soovitada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.