Diabeedi ennetamise võimalused 06.03.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu vanavanaemal oli suhkuhaigus,vanaema ja ema on süstivad diabeetikud.Ise olen 20aastane naisterahvas ja hetkel kaebusi sel teemal pole.Aga kas saaksin midagi teha,et enda haigestusmusriski vähendada? (sellise eelsoodumuse puhul-nii ema kui vanaemal pole olnud põhimõttelisi väärititoitumisalasid harjumusi,ka nende kehakaal on alati normi piires olnud,ometi on mõlemad peale 35ndat eluaasat diabeedi diagnoosi saanud)

Kas mul on tegelikult lootust seda haigust vältida,või arvestades geneetilist baasi,lihtsalt jätkata senist tervislikku elu ja leppida sellega,et 10-15 aasta pärast tuleb end tablettide ja insuliini süstimisega ravima hakata?

Ette tänades
Liisa

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui tegemist on 1. tüüpi suhkurtõvega (mis vajab algusest peale insuliinravi), siis ei saa Te selle ärahoidmiseks suurt midagi ette võtta. Võib lihtsalt loota, et pärilik eelsoodumus Teie puhul mingil põhjusel avaldumata jääb.
Kui tegemist on 2.tüüpi suhkurtõvega (mis on algul kompenseeritav tablettidega ja vajab insuliini alles aastaid kestnud põdemise järel), võib siiski tervislikest eluviisidest ja normkaalu säilitamisest haiguse vältimisel või selle edasilükkamisel abi olla. Kahjuks mingit kindlat kaitset andvat vahendit seni leiutatud pole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

II astme diabeedi ravi

Mida arvata nendest diabeedi raviplaastritest? Kas nende kasutamisest võib olla kasu Ii astme diabeedi ravimisel? Kas nendel on organismile kõrvalmujusid?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Lühike ja konkreetne vastus - ma ei arva neist plaastritest midagi, nende kasutamisest II tüüpi diabeedi ravimisel abi ei ole - tegemist on pettusega. Loodetavasti ei ole neil toime puudumisele ...

Loe edasi

Mis peaks olema hommikune veresuhkru näit?

Tere
Küsimus tuleneb sellest, et ootan oma esimest last (21. nädal) ning nüüd pean jälgima oma veresuhkrut. Nimelt mul tehti detsembris 3 tunni glükoositest, kus mul esimene näit oli 5,28 mmol/L ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Rasedatel peab hommikune tühjakõhu veresuhru näit olema tõepoolest alla 5,1 mmol/l. Kui näit on kõrgem, on tegemist nn. rasedate diabeediga. Probleem ilmnebki enamasti raseduse lõpukuudel, ...

Loe edasi

Risk 5 - mis see tähendab?

Vastasin testi küsimustele diabeedi riski osas ja test andis vastuse - risk- 5. Mida see tähendab?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks ei tea ma, millisele riskiküsimustikule Te vastasite (neid on mitmeid erinevaid). Nii ei saa ma ka tulemusse selgust tuua. Paluge selgitusi arstilt, kes Teile küsimustiku andis.
Loe edasi

Diabeet

Tere! Esiteks tahan öelda,et olen kuulnud,et olete väga hea ja tore arst :)
Nüüd murest.
Jäin haigeks 5 aastaselt. Tol ajal polnud veel võimalust kasutada glükomeetreid. Mu ema küll luges ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Teie lugu on pigem tavaline kui erandlik. Ikka ema-isa hool lapsepõlves, mäss diabeedi ja kogu maailma vastu noorukieas ning sihtide selginemine ja tervise väärtustamine uues kvaliteedis ...

Loe edasi

Diabeedi ravi algorütm

Lugupeetud dr. Ambos! Õelge palun, kus kohas on võimalik leia kaasaegne 2. tübi diabeedi ravi algorütm? Tänan ette!

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kaasaegne 2. tüüpi suhkurtõve ravi algoritm ilmub uues 2. tüüpi suhkurtõve ravijuhises ajakirja "Eesti Arst" kaasandena lähikuudel.
Tervitades,
dr. ...

Loe edasi

diabeedi ennetamine

Tere!
Tahaksin teada Teie arvamust, kas diabeeti on võimalik ennetada paljureklaamitud kaneelikapslite ja veregrupidieedi abil.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks mitte. See, mida 2. tüüpi suhkurtõve ennetamiseks teha saate, on hoida kehakaal normi piires (millist dieeti sealjuures kasutate, pole oluline) ja olla füüsiliselt võimalikult aktiivne.
Loe edasi

insuliinresistentsus

Tere!

Alguse sai asi sellest, et mul diagnoositi PCOS. Seejärel olen ise teinud uurimusi selle seisundi tagapõhjast, mida sellega teha annab jne. Teadsin oma "suhkruprobleemist" varem kui ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt olete insuliinresistentne kui Teil on diagnoositud PCOS ja olete lisaks veel ülekaaluline. Kahjuks on insuliinresistentsust kliinilises tavapraktikas võimatu mõõta. Polütsüstiliste ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: