Mis peaks olema hommikune veresuhkru näit? 25.02.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Küsimus tuleneb sellest, et ootan oma esimest last (21. nädal) ning nüüd pean jälgima oma veresuhkrut. Nimelt mul tehti detsembris 3 tunni glükoositest, kus mul esimene näit oli 5,28 mmol/L ning 1 tund hiljem glükoosiga vee joomist 4,13 mmol/L ja tund veel hiljem 4,7 mmol/L. Tänu esimesele näidule saadeti mind dieedinõustaja juurde. Jaanuarist saati olen jälginud oma veresuhkru näite ja hommikused on dieedinõustaja sõnul kõrged. Eelmine nädal olid mul hommikused näidud järgmised: esmaspäeva hommikul 5,5 mmol/L, teisipäev 5,5 mmol/L, kolmapäeva hommikul enne sööki 5,1 mmol/L (see päev mõõtsin terve päev- tulemused: 1,5 tundi peale sööki 5,8 mmol/L, enne lõunat 4,7 mmol/L ja pärast lõunasööki 5,6 mmol/L, enne õhtusööki 6,6 mmol/L ja pärast õhtusööki 6,7 mmol/L), neljapäeval hommikul 5,7 mmol/L, reede hommikul 5,4 mmol/L, laupäeva hommikul 5,7 mmol/L, pühapäeva hommikul 5,4 mmol/L.
Jälgin ka oma toitumist, kuigi vahest ka patustan ning liigun igal hommikul jala tööle ja õhtul koju kokku 6 km pluss 2 korda nädalas on vesiaeroobika. Dieedinõustaja ütles, et toitumise osas on kõik asjad esindatud, kuigi ma söön ainult kanaliha aga muidu korralik toitumine, aga veresuhkur hommikuti ikka kõrge. Praegu ei tohi ma enam peale kella 18.00 süüa suuremat õhtusööki, vaid võin juua teed või süüa lillkapsast ja muud sellist. Mille tõttu olen piirdunud õhtuti kella 20.00 ajal lihtsalt teega või üldse veega. Mulle anti aega 2 nädalat, mis saab järgmine nädal täis, et hommikune näit saada vähemalt 5,1 peale või muidu pean insuliini süstima hakkama. Küsimus siis selline, et kas selliste näitude korral tõesti peab hakkama süstima insuliini?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Rasedatel peab hommikune tühjakõhu veresuhru näit olema tõepoolest alla 5,1 mmol/l. Kui näit on kõrgem, on tegemist nn. rasedate diabeediga. Probleem ilmnebki enamasti raseduse lõpukuudel, kui platsenta toodab platsentaarhormoone, mis suurendavad insuliinresistentsust ja öist glükoosi tootmist maksas.
Rasedate diabeedi puhul on esimeseks ravivalikuks dieet. Kui see veresuhkruid ei normaliseeri, siis insuliin (Teie puhul tõenäoliselt üks pikatoimelise insuliini süst enne uinumist). Viimasel ajal on siiski rasedatel piiripealsetel juhtudel kasutatud ka metformiini - suukaudset diabeediravimit, mis vähendab insuliinresistentsust. Soovitan oma arstiga tõsiselt nõu pidada ja kõik võimalused läbi arutada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.